Haberler

Jeotermal enerji gazdan daha ucuz (ve daha temiz) – Fransa’dan bir çalışma

Paris üzerinden Notre Dame'a bakış (kaynak: flickr / Clarissa Peterson, creative commons)
Cannur Bozkurt 22 Eki 2020

Fransa'da jeotermal enerjinin gerçek maliyetini inceleyen Fransız Enerji ve Çevre Ajansı (ADEME), jeotermal bölgesel ısıtma ve soğutma maliyetinin (doğal) gaz kullanmaktan daha ucuz olduğunu tespit etti.

Jeotermal enerjinin pahalı olduğunu kim söyledi? AB finansmanlı GeoEnvi projesi tarafından bir haberde yönlendirilen soruya yanıt verildi. Projenin amacı, derin jeotermal enerjinin Avrupa’nın gelecekteki enerji tedarikinde rolünü giderek daha sürdürülebilir bir şekilde oynamasını sağlamak ve çevresel kaygıları yanıtlamak için sağlam bir strateji oluşturmak. Bu not, jeotermal enerjinin faydalarına ilişkin “Bu Haftanın İyi Haberleri” kampanyasının bir parçası olarak yayınlandı.

Fransa’da jeotermal bölgesel ısıtma ve soğutma maliyeti gazdan daha ucuzdur. Derin jeotermal enerjiden ısı üretimi maliyeti 15 ila 55 Euro/MWh arasında iken, bir gazdan ısı üretmenin maliyeti 51 Euro/MWh’dir.

Fransa’da 49’u Paris’te, 21’i Aquitaine havzasında, geri kalanı Alsace, Rhone bölgesi ve Limagne’de olmak üzere 71 derin jeotermal tesis bulunuyor. 2018 yılında bu tesislerden gerçekleştriilen ısı üretimi, 627 MW kurulu güç ile 1,78 TWh’ye ulaştı.

Bu alanlarda Fransa, akıllı ve sürdürülebilir bir seçim yaptı. Jeotermal enerji yerel bir enerji kaynağıdır, gazdan daha temiz, daha ucuz ve daha güvenlidir.

Fransa’daki jeotermal enerjinin gerçek maliyeti hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilir, GeoEnvi proje web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy