Haberler

Jeotermal enerji gelişimi için yenilikçi çözümler bulmada ortak çabalar

Chiusdino jeotermal santrali, Toskana / İtalya (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt 13 Kas 2020

İklim değişikliğine karşı yenilikçi çözümlere çok ihtiyaç var, bu nedenle dört Avrupa üniversitesi jeotermal gelişimdeki yenilikleri teşvik etmek için IDEA Ligi'ndeki EASYGO projesinin bir parçası olarak güçlerini birleştirdi.

Önde gelen dört Avrupa teknik üniversitesinden araştırmacılar, IDEA Ligi’ndeki EASYGO projesinin bir parçası olarak iklim değişikliğine karşı yenilikçi çözümler arıyor.

Jeotermal enerjinin kullanımı, iklim değişikliğiyle mücadelede kilit bir rol oynayacaktır. Bu nedenle jeotermal uzmanlığa sahip kişiler talep edilmektedir. 2020 baharında Dr. Maren Brehme, IDEA Ligi AB finansmanı adına EASYGO projesinin uygulanması için 3,4 milyon Euro’luk fonun uygulamasını gerçekleştiriyor. Kasım 2020’de başlayan proje ile, dört ortak üniversiteden – TU Delft, ETH Zürih, RWTH Aachen ve Politecnico di Milano – 13 doktora öğrencisi, tüm jeotermal enerji üretimi zincirinin sorularını araştırarakma inceleyebilecek.

ETH Zürih Rektörü ve IDEA Ligi Başkanı Sarah Springman konuya ilişkin: “Enerji geçişiyle başa çıkmak için, önde gelen teknik üniversitelerimizden gelen bir Avrupa bilgi birikimine ihtiyacımız var., bu proje bu yönde atılmış önemli bir adım” dedi.

İnovasyon için ortak çabalar

Doktora öğrencilerine sunulan kapsamlı araştırma altyapısı sayesinde, konsorsiyum en son araştırmaları mümkün kılmaktadır. Araştırmacılar ayrıca katılımcı üniversitelerdeki tüm tesislere erişebilir. Bunlar arasında, örneğin TU Delft kampüsündeki DAPwell, Weisweiler’deki RWTH Aachen Üniversitesi’ndeki araştırma sondaj kuyuları, Almanya’daki Turboden enerji santralleri, Grimsel Test Sahası ve yer altı laboratuvarları Mont Terri, Bedretto ve Bochum yer alıyor. ETH Zürih tarafından sırasıyla RWTH Aachen Üniversitesi’nde yürütülmektedir. IDEA Genel Sekreteri Leslie Zachariah-Wolff, “IDEA Ligi’nde stratejik ittifakımızın – önde gelen beş bilimsel ve teknik üniversite ile – birleşmiş gücünün Avrupa’da bağlantı, ilham ve yenilik için benzersiz fırsatlar yarattığına inanıyoruz,” diyor.

Disiplinlerarası eğitim ağı

EASYGO projesi, teknik planlamadan üretim, enjeksiyona ve santral işletimine dek jeotermal enerji üretiminin tüm yönlerine odaklanacak:. “Jeotermal sistemlerin güvenli kullanımı için ne gereklidir?” ve “Jeotermal sistemleri verimli bir şekilde nasıl çalıştırabiliriz?” sorularını farklı perspektiflerden ele alacak. Jeoloji, jeofizik, jeokimya, ileri modelleme ve süreç mühendisliği araştırma sürecine entegre edilmiştir.

Yenilikçi Eğitim Ağı olarak EASYGO’nun temel amacı, jeotermal enerji alanında uzmanlar yetiştirmektir. TU Delft’te jeotermal enerji alanında yardımcı doçent olan ve EASYGO projesinin başkanı olan Maren Brehme kendinden emin: “Eğitim Ağının bizi yeni bir jeotermal eğitim standardına önemli ölçüde yaklaştıracağını umuyorum. Proje, birlikte mükemmellik için nasıl çabaladığımızın ve böylece hepimiz için daha sürdürülebilir bir geleceğe nasıl katkıda bulunduğumuzun somut bir örneğidir” diyor.

IDEA Ligi

IDEA Ligi, Avrupa’nın önde gelen beş teknik üniversitesinin stratejik bir ittifakıdır: TU Delft, ETH Zürih, RWTH Aachen, Politecnico di Milano ve Chalmers Teknoloji Üniversitesi. Dernek, bu üniversiteler arasındaki sinerjilerden hedefli yararlanma amacıyla kurulmuştur. Her bir üniversitenin bilgi, deneyim ve kaynaklarını birleştirerek amaç, günümüz dünyasının küresel görevleri için ortak çözümler bulmaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy