Haberler

Jeotermal enerji geliştirmede Türkiye, küresel rol modeli

Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali, Zorlu Enerji (kaynak: Zorlu Enerji)
Cannur Bozkurt 16 Eyl 2019

Piyasa liberalizasyonu ve destek mekanizmaları sayesinde jeotermal enerji kapasitesindeki muazzam büyümeyi kaydeden Türkiye, küresel bir örnek haline geldi ve şimdi yurtdışına tecrübesini ihraç ediyor.

Daily Sabah tarafından yayımlanan Elif Erşen’in haberine göre yatırım dostu programlar ve teşvik programları ile Türkiye, yenilenebilir enerji kapasitesini güneş, rüzgar ve jeotermal enerji kaynaklarından yararlanarak kat ve kat genişletmeyi başardı. Avrupa ve küresel ölçekte rüzgar ve güneş kapasitesinde kullanım artarken, Türkiye ABD, Endonezya ve Filipinler’den sonra dünyanın en yüksek jeotermal enerji kapasitesine sahip dördüncü ülke oldu. Jeotermal Elektrik Santrali Yatırımcıları Derneği (JESDER) başkanı Ali Kındap, Daily Sabah gazetesine verdiği özel röportajda, Türk milletvekillerinin 2007 yılında jeotermal enerji santrali yatırımları için özel olarak tasarlanan yasaları çıkardıklarında kapasite artışının büyük oranda kolaylaştırıldığını ve hükümetin 2000 li yıllarda jeothermal endüstrisini liberalleştirmesiyle özel sektör yatırımlarının önünü açtığını belirtti.

JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Kındap, “YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması) ve sanayinin serbestleşmesi, Türkiye’nin bu özel kaynağın kullanımı konusunda derin ilerleme kaydetmesine olanak sağlamıştır. Türkiye jeotermal santral geliştirme için kendi modelini kurdu ve bu model küresel bir örnek teşkil ediyor.” dedi.

Kındap, jeotermal enerji konusunda Türkiye’den daha büyük bir kapasiteye sahip olan Endonezya’nın bile şimdi Türk deneyiminden faydalanmaya çalıştığını söyledi. Türk enerji şirketlerinden bazıları zaten Endonezya pazarına girme sürecinde. Kındap’ın yatırımları, operasyonları ve bakımını yöneten genel müdürü olan Zorlu Enerji, ülkedeki jeotermal enerji faaliyetlerinde bulunmak üzere Endonezya’da bir ofis açmaya hazırlanıyor.

Güneydoğu Asya ulusuna ek olarak, Doğu Afrika ülkesi Kenya, Türk enerji şirketlerini de ülkenin jeotermal potansiyeline yatırım yapmaya davet etti. Kındap, Kenya makamlarıyla müzakerelerin halen devam ettiğini doğruladı.

Daha önce, Kenya Enerji ve Petrol Bakanı Joseph Njoroge ve Kındap bir araya gelmişti. Kenya, önümüzdeki on yılda jeotermal enerjide 5.000 megawatt (MW) üretmeyi planlıyor ve Kenyalı yetkililer, Türkiye’nin jeotermal kapasite geliştirmedeki ani yükselişinden faydalanma niyetlerini dile getirdiler.

Kındap, ithalattaki bağımlılığı azaltmaya ve yerli ve yenilenebilir kaynaklara daha fazla yatırım yapmaya adayan bir programın sonucu olarak, Türkiye enerji sektörünün 10 yıllık evrimine de atıfta bulunarak, YEKDEM programının bu süreci teşvik eden kurumların başında geldiğini vurgulayarak:”YEKDEM’in yürürlüğe girmesinden bu yana, Türkiye elektrik üretiminin artmasında büyük bir sıçrama görüldü. Daha fazla hidroelektrik santrali devreye girerken, rüzgâr, güneş, biyokütle ve jeotermal santrallere yapılan yatırımlar da sürekli yükselişe geçti,” dedi.

Enerji ve doğal kaynaklar bakanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, artan iç ve yenilenebilir enerji kapasitelerinin artmasının bir sonucu olarak, Türkiye elektriğinin % 65’ini yerel kaynaklardan temin ettiğini ve bunun da ülkenin enerji faturasını !.5 milyar dollar azalttığını belirtti.

Toplam kurulu güç kapasitesinden 1.350 MW, jeotermal enerji santrallerinden oluşmaktadır. Kındap, bu yılın sonunda, yakında devreye girecek olan YEKDEM programının bir parçası olarak bir dizi projenin gerçekleştirilmesi nedeniyle jeotermal kapasitenin 1.500 MW’a ulaşması muhtemel olduğunu belirtti.

Enerji üretimi potansiyeline ek olarak, Kındap, Türkiye’nin özellikle sera faaliyetleriyle ilgili tarımsal işlemlerde ısıtma, kurutma ve soğutma işlemleri için kullanılabilecek 30.000 MW’lık bir jeotermal kapasiteye sahip olduğunu açıkladı.

Jeotermal enerji santrallerinin çevresel etkilerini açıklayan Kındap, operasyonların çevre açısından tehlikeli sonuçlar vermediğini ve jeotermalin temiz enerji olduğunu vurguladı.

“Bütün sistemimiz yeraltındaki suyu çıkarma, enerjisini üretmek için ısısını kullanma ve bu suyu orijinal kaynağa göndererek geri kazanma ilkesine dayanıyor. Aksi takdirde, tesislerin verimliliği düşüyor. Bu nedenle, yeraltı kaynaklarının israfı yokç Su çekilirken belli miktarda karbon monoksit yayılıyor. Ancak emisyon Türkiye’de ortalamanın üzerinde değil “dedi Kındap.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Dünya Bankası tarafından devam etmekte olan bir araştırmaya değinen Kındap, emisyon seviyelerinin çalışma yayınlandıktan sonra açıklanacağını belirtti. JESDER’in tüm üyeleri şeffaf bir şekilde verilerini EBRD yetkilileriyle paylaştığını belirtti.

Kındap, “Gerçek veriler jeotermal enerji santrallerinin emisyonlarının kapsamını aydınlatacak. EBRD ve Dünya Bankası raporunun jeotermal enerji santrallerinin çevre dostu niteliklerini ortaya koyacağına inanıyorum.” dedi. Araştırma çalışması Nisan ayında başlatıldı ve yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: Daily Sabah