Haberler

Jeotermal enerji Kenya, Nakuru’da yerel tarım operasyonlarına yardımcı olacak

Menengai, Kenya'da jeotermal buhar kullanan tahıl kurutucu (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 19 Ağu 2020

Kenya GDC ve Nakuru County tarafından imzalanan yeni bir Mutabakat Muhtırası, gıda güvenliğini ve ekonomik kalkınmayı artırmak için jeotermal enerjinin bölgedeki çiftçiliğe dahil edilmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Kenya’daki Daily Nation tarafından bildirildiği üzere Vali Lee Kinyanjui ve GDC Genel Müdürü Jared Othieno tarafından 14 Ağustos 2020’de bir Mutabakat Muhtırası imzalandı.

Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık İlçe İdaresi Immaculate Njuthe Maina, Nakuru’nun jeotermal enerjiyi bölgedeki tarıma tam olarak dahil etmek için GDC ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Vali Kinyanjui konuya ilişkin şöyle konuştu: “GDC ile bir anlaşma yaptık. Çiftçilerimizin gıda üretiminde gıda güvenliğini artıracak ve aynı zamanda insanlarımız için zenginlik yaratacak buhar ve teknolojiyi kullanmalarını istiyoruz. Mutabakat Muhtırası, buharın doğrudan kullanımının çiftçilere tarımsal işleme, balık ekmek ve pastörizasyon yoluyla nasıl fayda sağlayabileceği konusunda bir ortaklık başlatmamıza yardımcı olacak.”

Dr Maina, Ulus’a verdiği demeçte şu açıklamalarda bulundu: “Ortaklık, çiftçileri ve diğer yatırımcıları üretimlerini artırarak, zararlıları ve hastalıkları kontrol altına almaya ve hasat sonrası kayıpları azaltarak güçlendirmeye yönelik uzun bir yol kat edecek.  Jeotermal enerji özellikle üretim ve gıda güvenliğinin ikiz sütunlarını desteklemek için kritik olacak. Amacımız, jeotermal enerjinin doğrudan kullanımını teşvik etmektir. Güvenilir ve ucuz elektrik, bölgedeki süt ürünleri endüstrisinin ve kooperatiflerin anahtarıdır.”

Anlaşmayla Nakuru’daki çiftçiler artık ekin üretiminde jeotermal enerji kullanacak ve bahçecilik ürünlerinin ve sebzeler dahil diğer mahsullerin büyümesini hızlandırmak için seraları ısıtacak.

Enerji aynı zamanda yerel çiftçilere güvenilir ve ucuz elektrik sağlayacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy