Haberler

Jeotermal Enerji Santrallerinde CO2 – Yakalama, Sıkıştırma ve Enjeksiyon

Web semineri duyurusu
Cannur Bozkurt 12 Oca 2021

IGC Etkinlikleri’nin bir parçası olarak, ‘Jeotermal Odaklı Web Semineri serisinin bu haftaki konuğu Enex Power'dan Dr.Hartwig Schröder. Dr Schröder, 15 Ocak 2020 saat 16.00'da Jeotermal Enerji Santrallerinde CO2 - Yakalama, Sıkıştırma ve Enjeksiyon başlıklı sunumu ile bizlerle olacak.

IGC Sanal Toplantıları‘nın bir parçası olarak, ‘Jeotermal Odaklı Web Semineri serisinin bu haftaki konuğu Enex Power’dan Dr. Hartwig Schröder. Dr Schröder, 15 Ocak 2020 saat 16.00’da Jeotermal Enerji Santrallerinde CO2 – Yakalama, Sıkıştırma ve Enjeksiyon başlıklı sunumu ile bizlerle olacak.

Dünya Bankası ESMAP Teknik Raporu 009/16 jeotermal enerji üretimindeki karbondioksit (CO2) emisyonlarını yayınladığından beri tartışılıyor (ESMAP 2016). Yoğunlaşmayan gazlar (NCG), birçok yüksek sıcaklığa sahip jeotermal rezervuarında ve akışkanda doğal olarak mevcuttur. En baskın gaz CO2. Operatörler, CO2 miktarına, tuzlu su koşullarına ve enerji santrali sürecine bağlı olarak yoğuşmayan gaz emisyonlarının üstesinden gelmek için farklı stratejiler kullanmaktalar.

Çoğu durumda yoğuşmayan gazlar, soğutma kuleleri veya hava soğutmalı kondansatörler yoluyla atmosfere verilir. Bazı tesisler CO2‘yi gıda veya tarım endüstrisinde kullanmak veya endüstri gazı olarak satmak için yakalar. Ek olarak, alg yetiştiriciliği yoluyla biyokütle üretimi bilimsel olarak araştırılmaktadır. Yeniden enjeksiyondan önce CO2‘nin akışkan içinde çözülmesi Türkiye’de zaten küçük bir ölçekte uygulanmaktadır.

Yukarıda açıklanan tüm stratejiler, ele alınabilecek CO2 miktarı, altyapı, CO2 ticareti için piyasa durumu veya yakalama ve dönüştürme için yardımcı talep ile sınırlıdır. Bir sonraki Jeotermal Odakta’da sunulan çalışma, yeniden enjeksiyon için süper kritik CO2 üretmenin avantajlarını ve dezavantajlarını araştırıyor. Bu nedenle, ana elektrik santrali süreçleri, makul ve devredilebilir koşullar elde etmek için analiz edildi. Kuyu verilerine ve basitleştirilmiş rezervuar koşullarına dayanarak, akışkan ve CO2 için hesaplanan re-enjeksiyon basınçları; basınç verilerine dayanarak, CO2‘nin yakalanması ve sıkıştırılması için yardımcı elektrik talebini azaltmak için termodinamik hesaplama yapıldı.

Çalışma, süperkritik CO2‘nin yeniden enjeksiyonunun, yapısal jeoloji ve rezervuar koşulları depolamaya uygun olduğunda jeotermal enerji santrallerinin CO2 emisyonlarını azaltmanın ekonomik ve uygulanabilir bir yolu olabileceğini göstermektedir.

Enex Power’dan Dr.Hartwig Schröder, çalışmayı 15 Ocak 2020 saat 16.00’da (Türkiye saati ile) yaklaşan Jeotermal Odaklı Web Semineri’nde sunacak.

Etkinliğe www.igc.events/en/webinar adresinden ücretsiz kayıt olabilirsiniz..

Kaynak: Enerchange