Haberler

Jeotermal enerji santrallerine uygun alanları belirlemek için küresel harita

Cnr-Isti ve Cnr-Igg arasında bilimsel işbirliği ile oluşturulan küresel jeotermal enerji santrali uygunluk haritası (kaynak: CNR)
Cannur Bozkurt 8 Haz 2020

Bilgi Bilim ve Teknolojileri Enstitüsü ve Yer Bilimleri ve Georesources Enstitüsü arasında bilimsel işbirliği altında, araştırmacılar, bir alanın yüksek verimliğini baz alarak küresel jeotermal enerji santrali uygunluk haritası oluşturdular.

Doğal ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermal enerji, dünyada birçok ülke tarafından endüstriyel ve evsel süreçler için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bu santrallerin verimliliği, bulundukları alanın enerji üretimi için ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Bu uygunluk, büyük ölçüde hala bilinmeyen, jeofizik faktörlerin karmaşık bir kombinasyonudur. Bir alanın bir jeotermal enerji santralinin inşası için uygunluğunun araştırılması, jeolojik çalışmalar, sondaj, ilgili izinler ve yetkiler ve büyük maliyetler gerektirmektedir. Ayrıca, teftiş ve inşaat alanlarında yer alan vatandaşlar, bir elektrik santralinin inşası için bölgelerini seçme nedenleri ve bunun ekolojik ve sosyal yararları ve sorunları konusunda şeffaflık istemektedir.

Bilgi Bilimi ve Teknolojileri Enstitüsü arasındaki bilimsel işbirliğinin bir parçası olarak “A. Faedo ”(Cnr-Isti) ve Geosciences ve Georesources Enstitüsü (Cnr-Igg), araştırmacılar Gianpaolo Coro (Cnr-Isti) ve Eugenio Trumpy (Cnr-Igg), bir alanın yüksek verimli bir jeotermal enerji santralinin kurulması için uygunluğunu ortaya koyan ilk küresel haritayı 50 km çözünürlükte oluşturdu. Harita, jeo-uzamsal analiz teknikleri ve yapay zekanın birleşimi yoluyla, küresel jeotermal enerji santralleri ile potansiyel olarak ilişkili düzinelerce jeofiziksel parametrenin dikkatli bir şekilde seçilmesi ve işlenmesinden sonra iki yıl süren bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Haritanın güvenilirliği, dünya genelinde yaklaşık %92’yi tahmin eden yaklaşık 200 yeni veya planlanan tesis göz önüne alınarak değerlendirildi.

Model, bir sahadaki jeotermal uygunluğun değerlendirilmesi için şu değişkenleri en önemli kriterler olarak tanımlamıştır: toprakta bulunan karbondioksit emisyonları, deprem yoğunluğu, rakım, ısı akışı, tortu kalınlığı ve yüzey hava sıcaklığı. Bu değişkenlerin optimal kombinasyonu, araştırmacılar tarafından geliştirilen yapay zeka modeli tarafından otomatik olarak öğrenilmiş ve daha sonra haritayı üretmek için uygulanmıştır.

Sonuçlar yetkili “Journal of Cleaner Production” (Elsevier) dergisinde yayınlandı. Kullanılan veriler ve işlemler, açık bilimi ve deneylerin tekrarlanabilirliğini destekleyen Cnr-Isti D4Science platformunda ücretsiz olarak mevcuttur.

Bu araştırmanın sonucu jeotermal sanayi, nüfus, karar organları ve jeologlar için büyük bir potansiyele sahiptir. Aslında, ön denetimler için zamandan ve paradan tasarruf, ekosistemler, peyzaj ve ilgili popülasyonlar için bariz faydalar sağlar. Dahası, bir tesisin inşası için bölgelerinin seçiminin nedenleri konusunda şeffaflık yoluyla vatandaşlar ile iletişimi kolaylaştırır, bölgenin ve ekosistemlerin korunması ve jeotermal endüstrisinin çıkarları arasındaki ticaret tartışmasını teşvik eder.

Konu ilginizi çekti ise, aşağıdaki bağlantılara da göz atmak isteyebilirsiniz:

Kaynak: ThinkGeoEnergy