Haberler

Jeotermal enerji Teksas için, oyunun kurallarını değiştirebilir mi?

Petrol kuyusu, Reagan County, Texas (kaynak: flickr / J. Stephen Conn, creative commons)
Merve Uytun 1 Nis 2021

Teksas'taki sorunlu enerji sistemi çözümünün bir parçası olarak jeotermal, yalnızca enerji sağlamakla kalmayıp, eyaletteki terk edilmiş petrol ve gaz kuyularından da yararlanılan bir çözüm olabilir.

CeraPhi Energy’den Karl Farrow, jeotermal enerjinin Teksas enerji üretimi için “çığır açıcı” olup olmayacağını araştırıyor.

Teksas eyaletinde Şubat ayında soğuk bir gerginlik sırasında yaşanan son enerji krizi bağlamında, jeotermal daha fazla ilgi görüyor. Bir petrol devleti olarak, jeotermal enerjiyi kullanım ömrü sona ermiş petrol ve gaz kuyularının yeniden kullanılması için kullanma fırsatı olabilir ve temiz enerji üretimi için kuyu ömrünü uzatabilir.

Karl Farrow ‘a göre “Yoğun analizin, yasama faaliyetinin ve şu anda devam eden planlamanın bir parçası olarak, Teksas yetkililerinin eyaletin jeotermal haritasına yakından bakmaları ve “ayaklarımızın altındaki ısının” bolluğunu fark etmeleri hayati önem taşıyor. Açıkça anlaşılan şey, yakın zamanda yaşananlara benzer hiçbir şeyin bir daha yaşanmasına gerek olmadığıdır. ”

Aşağıdaki harita, Teksas’ın jeotermal enerjiden yararlanma konusundaki avantajlı konumunu açıkça göstermektedir. Aslında, Texas’ın büyük üniversiteleri bu şaşırtıcı kaynağa dikkat çekmeye zaten çok dahil oldular.

Teksas jeotermal haritası

Jeotermal teknolojisi, ömrünü tamamlamış petrol ve doğalgaz kuyularının yerini alabilir. Bu heyecan verici uygulama, temiz enerji üretimi için kuyu ömrünü onlarca yıl uzatır ve kojenerasyon yoluyla sahaların dekarbonizasyonunu destekler.

Bu kullanım sadece sondaj şirketlerini artan giderlerinden ve halkı çevre endişelerinden kurtarmaz, aynı zamanda kuyuları verimli enerji üreticilerine dönüştürür.

Örneğin Teksas’ta 6200’den fazla terk edilmiş petrol ve gaz kuyusu vardır ve bu durum şirketler ve devlet vatandaşları üzerinde önemli çevresel ve ekonomik sorumluluk yaratmaktadır. Jeotermal üretim, maliyeti ve riski azaltır ve jeotermal kaynaklardan yararlanarak verimli ekonomik değer yaratır.

Isı transferine ve jeotermal “kaskad” a odaklanarak, kömür ve gazla çalışan elektrik üretiminin yerini alarak şehirler, kasabalar ve ilçeler için ısıtma ve soğutma gibi verimli şebeke dışı enerji çözümlerini kolayca oluşturabiliriz.

Karl Farrow’dan CeraPhi Energy, Teksas ve ötesinde çözümün bir parçası olmak istiyor. Jeotermal enerji, iş, ekonomik fayda, esneklik ve bağımsızlık yaratan temiz bir temel yüktür ve kesintisizdir. CeraPhi Energy, jeotermal seçeneklerin kullanılmasının, Texas’ın lider bir küresel enerji üreticisi olarak rolünü önemli ölçüde güçlendireceğinden emin.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : ThinkGeoEnergy