Haberler

Jeotermal enerji üretim tesislerine H2S ölçüm zorunluluğu getirildi.

(kaynak: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sayfası anlık görüntüsü)
Cannur Bozkurt 6 Kas 2020

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemleri Tebliği’ne ‘jeotermal enerji üretim tesisleri”ni de ekledi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde yaptığı bir değişiklik yayımlandı. Jeotermal enerji santralleri “Enerji Endüstrisi” başlıklı bölümün kapsamına dahil edildi.

Yapılan değişiklikte, Jeotermal Enerji Santrallerinde H2S parametresinin sürekli ölçülmesi gerektiği ve bunun hangi standartlarda gerçekleştireceği belirtiliyor. Getirilen ölçüm zorunluluğu, kurulu gücü 5 MWe ve üzerinde olan jeotermal enerji üretim tesislerini kapsıyor.

Sürekli Emisyon Ölçüm Tebliğinin 13. maddesine eklenen iki yeni fıkra:

  • Jeotermal enerji üretim tesislerinde H2S parametresinin sürekli olarak izlenmesi gerektiğinde kullanılacak analizörlerin TS EN 14181 standardı kapsamında KGS1 sertifikasının bulunmaması durumunda, bu parametrenin ölçümünü SEÖS ile gerçekleştirmek amacıyla seçilecek olan analizörün, CE belgeli, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına ya da dünya genelinde bu standartların muadili olarak kullanılan standartlara göre performans ve belirsizlik testlerinin yapılmış ve şartları sağladığının belgelenmiş olması; ısıl dönüştürücü ve kimyasal ölçüm metotları olmadan, optik ışık metodu ile doğrudan H2S ölçümü yapabilen, uygun ölçüm aralığına sahip olması zorunludur.
  • Ülkemizde geliştirilerek üretilen SEÖS analizörlerinin, TS EN 14181 içerisinde yer alan KGS1’e göre performans testleri ve belirsizlik hesaplarının TÜBİTAK MAM tarafından, TS EN 15267-3 ve TS EN ISO 14956 standartlarına göre yapılarak şartların sağlandığının raporlanması durumunda, söz konusu analizörlerde KGS1 sertifika zorunluluğu aranmaz.”

Kaynak: Resmi Gazete