Haberler

Jeotermal enerji üretiminin haritalanması – araştırma yaklaşımı ve santral haritası

ThinkGeoEnergy Küresel Jeotermal Enerji Santrali Haritası
Cannur Bozkurt 25 Oca 2021

Kasım 2020'de IGC etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen bu sunum kaydında, ThinkGeoenergy’den Alexander Richter, araştırmalarıyla ilgili ayrıntıları ve jeotermal enerji santrallerini küresel olarak haritalama yaklaşımını paylaşıyor.

Kasım 2020’de ThinkGeoEnergy, Küresel Jeotermal Enerji Santrali Haritasını güncelledi. Harita, dünyadaki tüm jeotermal enerji santrallerini, adını, ülkesini, kurulu gücünü (MW) ve teknolojisini (Binary, Dry Steam veya Flash santral) göstermektedir. Bu, ThinkGeoEnergy tarafından yapılan kapsamlı araştırmanın ve tüm jeotermal enerji santrallerini ve geliştirilmekte olan tüm enerji projelerini içeren bir veri tabanının üzerine inşa edilmiştir.

IGC etkinlikleri kapsamında, harita üzerinde ve ThinkGeoEnergy’nin araştırma faaliyetlerine ilişkin Enerchange’den Jochen Schneider ile bir sunum gerçekleştirildi. Alexander, santralleri listelemeye nasıl yaklaştığını ve verileri nasıl topladığını / kaydettiğini açıkladı.

Sunum, elektrik üretimi, en iyi operatörler, türbin teknolojisinin payı vb. ile ilgili araştırmalarımızın bazı temel bulgularını paylaşıyor.

Harita üzerinde paylaşılan santraller, çalışmakta olan tesisleri gösterecek şekilde kurgulandı, ancak aynı zamanda coğrafi bağlamda çalışmayan veya emekli olan (bunlar sadece bir avuç olsa da) bir dizi önemli santral de dahil edildi.

Gösterilen “santraller” genellikle bir santralin birkaç birimini tek bir yerde birleştiren bir “santral grubu”dur. Veritabanı, gerçek türbin birimlerine dönüştürülmeyen 522 tesis birimi içerir, bunun yerine bir grup kümeler, örn. 2 × 45 MW türbinli bir tesisin ilk aşaması “bir tesis” olurken, belirgin bir şekilde uzakta bulunan bir uzantı başka bir “tesis” olacaktır (bu bir türbin birimi, ancak aynı zamanda iki farklı boyutta türbin birimi de olabilir).

Bir santraliniz eksikse veya konumun yanlış olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bize [email protected] adresinden ulaşın.

Kaynak: ThinkGeoEnergy