Haberler

Jeotermal enerji Yunanistan’ın birçok yerinde uyanışa geçmekte

Alexandroupolis Limanı, Yunanistan (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 17 Oca 2019

Soğutma ve ısıtmaya bakıldığında, ısı pompaları ve direkt kullanım dahil olmak üzere, Yunan belediyeleri jeotermal enerjiyi çözüm olarak giderek daha fazla araştırıyor.

Yunanistan’da giderek daha fazla sayıda belediye, soğutma sağlama konusunu jeotermal üzerinde özel bir vurgu yaparak çözmenin yollarını arıyor. Isı değişim sistemlerine daha çok atıfta bulunulurken, derin jeotermal kaynakların kullanımına bakma konusunda da bir artış söz konusu.

Birkaç yıl öncesine kadar jeotermal yöntem, gelişen teknoloji, profesyonellerin eğitimi ve karar vericiler de dahil değişen zihniyet ile evler için ve özellikle tek aileli evler için bir çözümdü.

Buna temsili bir örnek olarak, halkın kardan etkilenmeksizin 1.200 metrelik bir kaldırımda problemsiz yürümesini sağlayan Karpenisi’deki jeotermal enerji kullanımı verilebilir.

Karpenissi belediye başkanı Nikos Souliotis, APE-MPA radyo istasyonundaki konuşmasında, Sterea Ellada belediyesinde, minimum işletme ve bakım maliyeti ile şehir merkezinde kaldırımlarda buz oluşumuna izin vermeyen bir teknik projenin uygulandığını açıklarken, birçok evde yaygın olarak kullanılan jeotermal enerjinin değerlendirilmesi ile, “vatandaşlarımıza şehir merkezinde rahat bir ulaşım sunmamızı sağlıyor” açıklamalarında bulundu.

Başkan Soulotis’in deyimiyle  “ülkenin ilk kış menzili”nde vatandaşlar ve ziyaretçiler, toprak altına gizlenmiş teknik ve özel çalışmalarla dondan uzak koşullarda 1.200 metre uzunluğunda bir kaldırımda yürümenin tadını çıkardılar. Karpenissi Belediye Başkanı, “Büyülü bir şey yapmadık. Jeotermal tesislerin üstünde, bir park alanı kurduğumuz bir noktada, şehir merkezinde 18 metre derinlikte 18 adet delme yaparak jeotermal enerjiden faydalandık.” dedi. Bu teknoloji ile mekanik altyapı devreye girdiğinde “sıcaklık sıfırın altına düşer düşmez” buz ve kar birikmesinden uzak durmanın mümkün olduğunu açıkladı.

Kuzey Yunanistan’dan başlayarak ülkenin birçok coğrafi bölgesinde, jeotermal enerji kullanımı bir çözüm olarak uygulanmaya başladı. PPC gibi şirketlerde bu sektördeki yatırımlarını arttırma eğilimindeler.

Geçen yıl, PPC Yenilenebilir Enerji Kaynakları, ısıtma, soğutma, deniz suyunu tuzdan arındırma ve sıcak su kaynaklarının kullanımı için Santorini’de jeotermal enerji geliştirme olasılığını incelemeyi taahhüt etti. Jeotermal potansiyelinin değerlendirilmesi ile bir jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi, adanın mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını en yoğun dönemlerde bile karşılamayı ve adanın şebekesinin enerji özerkliğini ve istikrarını sağlamayı amaçlamakta.

Jeotermal enerjinin kullanılması, sakinlere ve ziyaretçilere yüksek kalitede içme suyu sağlama sorununu kesin olarak çözecektir. Ek olarak, otellere ve sulama gereksinimlerine yönelik soğutma-ısıtma ihtiyaçları, kalkınma ve tarım sektörü için fırsat veren tuzsuzlaştırma yöntemiyle karşılanabilecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy