Haberler

Jeotermal enerjiye uluslararası ilginin artması ve sunması gerekenler

Cannur Bozkurt 17 Oca 2020

Küresel Jeotermal İttifak'ın bir toplantısı olan IRENA Genel Kurulu sırasında, jeotermalin neler sunabileceğini görmek için birçok yeni ülke ile jeotermal konusu büyük bir uluslararası ilgi gördü.

Okuyacağınız makalede, makalenin yazarı Alexander Richter, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Genel Kurulu sırasında Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA) adına Küresel Jeotermal İttifak (GGA) toplantısına üçüncü kez katılarak, gördüğü çarpıcı dönüşümü paylaşmaktadır.

“Başlangıçta birkaç ülkeden oluşan bir gruptan, şimdi dünyanın dört bir yanından sanayi ortakları, ülkeler, dernekler, kümeler ve organizasyonlarla güçlü bir ittifak, jeotermal enerjinin enerji geçişleri sürecinde küresel güdümde sunacağı çok şey var.

IRENA’daki Ülke Destek ve Ortaklıklar Direktörü Gurbuz Gönül, yaptığı konuşmada küresel bağlamda ittifakın başarılarını ve birliğin neden kurulduğunu paylaştı. H.E. Olafur Ragnar Grímsson, İzlanda’nın eski Cumhurbaşkanı, özellikle jeotermalin ısı geçişinde uluslararası olarak oynadığı rol ve Çin’de görülen gelişmelerden tutku ile bahsetti.

IRENA Program Sorumlusu Luca Angelino, GGA’nın tüm girişimlerini olmasa da en çok itici güç olarak ittifak tarafından geçen yıl yapılan çalışmalar hakkında detayları paylaştı.

Yazar, IGA Başkanı olarak IRENA ve Dünya Bankası ile işbirliği içinde yapılan çalışmalar ve onun jeotermal kaynaklar için UNFC şartnamelerinin uygulanması konusundaki ESMAP programı hakkında detayları paylaştı. IGA İcra Direktörü Dr. Marit Brommer’in liderliğindeki çalışma, Endonezya, Karayipler ve Etiyopya’da UNFC kapsamında jeotermal kaynak spesifikasyonlarını tanıtmak, eğitmek ve bunlarla çalışmak için üç çalıştay düzenledi. Başlangıçta, kaynakların nicel olarak miktarının belirlenmesinde uygulanması planlanan projeler, özel kapasite geliştirme çabaları gerektirmiştir. Bu, bu çabaların daha fazla uygulanmasına bir sonraki vurgu olacaktır.

Ortakların ittifak ve genel olarak varlığına verdiği genel desteği görmek harikaydı. Fransız jeotermal kümelenmesinden Kanada, Sırbistan, Asya Altyapı Yatırım Bankası ve Kenya, Endonezya, Kolombiya, İzlanda, El Salvador, Kosta Rika, St. Lucia, Meksika, Fransa gibi çeşitli jeotermal ülkelerden bir temsil vardı. , İtalya, Türkiye ve daha fazlası temsil edildi.

Tüm katılımcılar, yapılacak çok iş olması ile beraber, jeotermalin gelecek için orada olduğu ve ileriye dönük ihtiyaç duyulan enerji geçişinde önemli bir rol oynayacağı görüşünde birleşti.

oplantıda ayrıca, Reykjavik, İzlanda’da yapılacak olan Dünya Jeotermal Kongresi 2020’nin küresel jeotermal topluluğu ve jeotermal kalkınma ile ilgilenenler için önemli bir etkinlik olacağı sonucuna varıldı.

IRENA, Gurbuz Gönül, Luca Angelino ve Abdulmalik Oricha Ali’deki ortaklarımıza ve Dünya Bankası ESMAP’taki çalışanlarımıza ve elbette IGA’nın eski Kaynaklar ve Rezervler Komitesi ekibine teşekkür ediyorum. UNFC spesifikasyonları üzerindeki çalışmaları hakkında ayrıntılar burada okunabilir. Doğal olarak bu projedeki ortaklarımızla çalışmalarımızda muazzam bir iş yapan IGA İcra Direktörü Dr. Marit Brommer’e de büyük bir teşekkür.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy