Haberler

Jeotermal Görünürlük Bursunun 2019 kazananı – Kanada’dan Megan Eyre

Megan Eyre, Borealis GeoPower - WING Görünürlük Bursu 2019'u kazandı (kaynak: Seequent)
Cannur Bozkurt 23 Eki 2019

Bu yılın WING Görünürlük Bursunun kazananı Kanadalı jeotermal şirketi Borealis GeoPower Inc.'den Megan Eyre. WING Görünürlük Bursu, Jeotermalde Kadınlar ve Yeni Zelanda’daki yazılım şirketi Seequent tarafından desteklenen bir girişimdir.

Yeni Zelanda (YZ) merkezli yazılım şirketi, bu yılki Jeotermalde Kadınlar (WING) Görünürlük Bursu’nun kazananını açıkladı. Kazanan, Calgary/Kanada’daki jeotermal şirketi Borealis GeoPower Inc.’in  Dünya Bilimcisi Megan Eyre.

2008 yazında Etna Dağı patlıyordu. Avrupa’nın en büyük ve en aktif volkanı kül ve lav püskürtmeye başladığında, Megan Eyre de dahil olmak üzere birkaç dünya bilimcisi hariç kimse fazla yaklaşmaya cesaret edemedi.

O zamanlar jeofizik lisans öğrencisi olan Megan, 2008 yazının bir haftasını sismometreleri Etna Dağı’na yerleştirerek geçirdi.

“Her şey kapatıldığından neredeyse sahne arkasında olmak gibiydi” dedi. “Ancak Volkan Gözlemevi ile çalıştığımız için, diğer insanların gitmesine izin verilmeyen alanlara girebiliyorduk.”

Zor bir işti. Megan, sırtında 40 lb’lık bir yük ile uzun kollu buluz ve pantolonla o sıcakta Etna’ya çıktı.

“Sismometreyi yerleştirmek için kürekle bir kaç metre derinlikte bir delik kazmanız gerekir. Ama lastik eldiven kullanmak zorundasın çünkü volkanik kum çok keskin. Normalde, kıyafetlerinizin el bileklerinin ve paçalarının etrafını bantlamanız gerekir, böylece kum girmez .”

Megan ilk kez çalışma alanındaydı ve aynı zamanda doğru kariyer seçimini yaptığını anladığı andı.

“Dışarı çıkmayı ve aslında saha çalışmaları yapmayı sevdim… volkanları görmek Jeofizik sevgimi daha da ileri götürdü.”

Gelecekteki WING / Görülebilir Görünürlük Bursu Kazananı

Dr. Megan Eyre’nin sekiz akademik yayını var ve kendisi üç yıldan fazla bir süredir Calgary Üniversitesi’nde Doktora Sonrası Araştırmacısı olarak görev almakta. Aslen Kuzey İrlanda’dan – İngiltere’de yüksek lisans derecesi için Liverpool Üniversitesi’nde, doktora için İrlanda’daki Dublin Üniversitesinde ve Doktora Sonrası Araştırma Görevlisi olarak Fransa’da bulunan Eyre – şu anda Kanada’da Calgary’de ailesiyle birlikte yerleşmiştir.

Halen Batı ve Kuzey Kanada’da jeotermal ve çözüm madenciliğinde projeler geliştirmeye odaklanmış özel bir Kanadalı şirket olan Borealis GeoPower Inc.’te Yer Bilimci olarak çalışmaktadır.

WING, kar amacı gütmeyen, gönüllü olarak yönetilen ve jeotermal endüstrisinde kadınların gelişimini ve mesleki gelişimini teşvik etmeye odaklanan bir kuruluştur. Şu anda, 48 ülkede ve 1.500’den fazla üyeyle temsilciliği bulunan dünyanın en büyük jeotermal birliğidir.

Megan, Borealis GeoPower’ın, British Colombia’da yapılan jeotermal projelerinde termal kızılötesi ve manyetik araştırmalarda insansız bir hava aracı (UAV yada Drone) kullanarak yaptığı çalışmalarla bu bursu kazandı. Kullanılan bu tekniğin daha geniş jeotermal keşif için uygulanabileceğine inanılıyor.

Yeni Nesil Jeofizikçilerin Desteklenmesi

Araştırmadaki rolüne ek olarak Megan, jeotermalde çeşitlilik konusundaki görüşüyle de kazandı. Jeoloji alanındaki kadınlar için tavsiyesi nedir?

“Asla kendini küçümsemeç Yapabileceğini düşünüyorsan, yapabilirsin. Kendinize güvenin ve pozitif insanlarla kendinizi çevreleyin. ”

“Sanırım oldukça şanslıydım” dedi. “Kariyerim boyunca her zaman çok destekleyici insanlarla birlikte oldum. Sadece kadınların kadınları desteklemesinin yanı sıra genel olarak insanların birbirlerini desteklemesi önemlidir.”

Megan bize güzel bir mesaj bırakıyor:

“Kadınların profesyonel ortamlarda var oluşu söz konusu olduğunda, görmek istediğiniz değişikliği gösterin derim.”

Umarım, yakında “Kadınlar nerede?” diye sormayı bırakacağız ve bunun yerine, “Kadınlar burada” diyebileceğiz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy