Haberler

Jeotermal günlük yaşama nasıl giriyor – İsviçre’de yarışmayı kazananlarla röportajlar

Jeotermal havyar (kaynak: video ekran görüntüsü, Jeotermal Haplar / YouTube)
Cannur Bozkurt 8 Haz 2020

Jeotermalin günlük yaşamımıza nasıl girebileceği konusunda iletişim kurmak, Geothermie Suisse tarafından başlatılan yeni bir yarışmanın konusu oldu. Kazananlar jeotermal bira ve havyarın ilginç hikayeleriyle Jeotermal Hapları başlattı.

Geothermie Suisse tarafından “Jeotermal enerjinin günlük yaşantımıza nasıl girdiğine dair iletişim” konulu yarışma kazananları ile, organizasyon tarafından röportaj yapıldı.

Geothermie Suisse’in bu ilk proje yarışmasını kazananlar: Luca Guglielmetti ve Stéphane Matteo. Röportajda, bir proje için fikirlerinin nasıl ortaya çıktığını ve “Jeotermal Hapları” ile neden daha geniş bir kitleye hitap etmek istediklerini açıklıyorlar.

Luca Guglielmetti, Cenevre Üniversitesi Yer Bilimleri Bölümünde kıdemli araştırma bilimcisidir.

Stéphane Matteo şu anda bağımsız kameraman olarak çalışmakta ve İsviçre’nin batısındaki yenilik platformu platinn’in iletişim yöneticisidir.

“Jeotermal Haplar” nedir? Bu fikir nasıl oluştu?

“Jeotermal Haplar” teknik yönlere çok fazla girmeden genel olarak jeotermal enerji hakkında iletişim kurmanın bir yoludur ve jeotermal enerjinin günlük yaşamımıza nasıl girdiğine odaklanmaktadır. Fikir, kısa klipler, “haplar” üreterek halka ulaşmak, jeotermal enerjinin farklı yönlerini ve herkesin gelişiminden nasıl faydalanabileceğini açıklamaktır.

Toskana birası ve “İsviçre yapımı” havyarla ilk iki filminizi çekmeye karar verdiniz. Neden bu seçimler?

Birayı kim sevmez? Ya Toskana? Larderello’daki jeotermal bira fabrikasıyla birkaç yıldır temas halindeyiz, bu yüzden bu ilk konunun seçimi kolaydı. Ancak Toskana’da jeotermal koşullar çok özel ve burada bulduğumuzdan farklı. Bu nedenle, yüksek sıcaklıklarda neyin üretilebileceğini göstermenin yanı sıra, düşük sıcaklıklarda jeotermal kaynaklarla İsviçre’de neyin mümkün olduğunu göstermek istedik. Böylece, Lötschberg tünelinin sularının tabanında Frutigen’de havyar üretiminin, dairesel ekonominin ve yerel bölgenin geliştirilmesinin mükemmel bir örneği olduğu kanıtlanmıştır.

İsviçre’de başka hangi jeotermal ürünleri sunmayı hayal edebiliriz?

İsviçre’de birçok projenin devam etmesi ve yakında çok daha fazlasının başlaması bize çok çeşitli konular getirecek. İsviçre’nin potansiyeli çok önemlidir ve insanların İsviçre’deki jeotermal enerji hakkında daha fazla bilgi edinmek için sabırsız olduklarına inanıyoruz. Kısa klip oluşturma fikri, “kaynaktan çatalına” bir jeotermal proje hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen halk için çekici olduğunu düşünüyoruz. Her proje ile her zaman anlatacak ilginç bir hikaye var!

İlk iki film yarışmanın bir parçasıydı. Şimdi sırada ne var?

Bizim fikrimiz, yeni kliplerle düzenli olarak güncellenen bir sosyal medya platformu kurmak. Bir ila iki dakika içinde jeotermal enerjinin ne olduğu, İsviçre’de veya dünya jeotermal topluluğunda neler olduğu hakkında genel bir fikir verebilirsiniz. Gıda jeotermal enerjisine özel olarak, jeotermal enerjinin çeşitli ulusal birliklerini ve operatörlerini bir araya getirmek ve havyar ve bira için geliştirdiğimiz modeli sebze, çiçek gibi diğer uygulamalarla çoğaltmak için Avrupa veya uluslararası bir proje oluşturmak istiyoruz; kısaca, bu enerjinin küresel enerji geçişine sağlayabileceği katkıyı vurgulayan tüm jeotermal uygulamaları göz önüne alıyoruz.

Aşağıdaki videolar – İngilizce olarak YouTube’da ve Vimeo’da Fransızca (bira videosu, havyar videosu) ve Almanca altyazılı (bira videosu, havyar videosu)

Kaynak: ThinkGeoEnergy