Haberler

Jeotermal için araştırma sondajı – Utrecht, Hollanda

Katedral'den Utrecht manzarası (kaynak: flickr/ Thomas van de Weerd, creative commons)
Merve Uytun 10 Haz 2021

Hollanda'daki Utrecht’de, bölgesel ısıtma sisteminde kullanılmak üzere jeotermal enerji için sondaj planlanıyor.

Birkaç yıl içinde, sürdürülebilir bir enerji kaynağı olarak jeotermal ısının olanakları üzerine veri toplamak için Utrecht, De Bilt veya Zeist belediyelerinde bir araştırma sondajı yapılması öngörülüyor.

Sondaj, Energie Beheer Nederland (EBN) tarafından gerçekleştirilecek. Bu, Hollanda’nın geri kalanında gelecekteki jeotermal enerji projeleri için bir araştırma projesidir. Sondajın yeri Utrecht şehrinin doğusunda olacak. EBN sözcüsü konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu, ilk sondaj için iyi bir alan çünkü burada, Hollanda’nın geri kalanında da bulunan birçok farklı katmanı aynı anda görebiliriz ve hızlı bir şekilde çok fazla veri toplayabiliriz. Bu yüzden buraya kadar geldik.”

Jeotermal enerjiyi kullanarak, gelecekte evleri sürdürülebilir şekilde ısıtmak pekala mümkün olabilir. Sondajın sonuçlarıyla EBN, enerji şirketlerinin jeotermal enerjiye yatırım yapma eşiğini düşürmek istiyor.

Utrecht’teki proje için yaklaşık üç kilometre derinliğe kadar sondaj yapılacak ve çalışma altı aydan bir yıla kadar sürecek.

Utrecht belediyesi, konseye yazdığı bir mektupta, sondajın 2023’ten önce başlamasını beklemediğini belirtti. Bu nedenle, deneme sondajı yalnızca araştırma amaçlıdır. Bölgedeki diğer üç jeotermal enerji projesi halihazırda devam ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy