Haberler

(Jeotermal) ısı geçişi olmadan Almanya’da enerji geçişi olmaz!

Kongre websitesi (kaynak: ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 16 Kas 2020

Bu yıl dijital olarak düzenlenen Alman Jeotermal Kongresi, Almanya'da çok ihtiyaç duyulan enerji geçişinin yenilenebilir enerji ve özellikle jeotermal enerji kullanılarak ısı geçişi olmadan mümkün olmayacağını vurguluyor.

Federal Jeotermal Birliği’nin bu yılki jeotermal kongresi, enerji geçişinin merkezi ve yine kamuoyu tarafından neredeyse hiç algılanmayan bir yönüne odaklandı. Siyaset ve bilim uzmanları, bunu ve diğer konuları 9-13 Kasım 2020 tarihleri ​​arasında 150’den fazla uzman ve atölye çalışmasında salgın nedeniyle dijital olarak tartışıldı.

Sadece ısıtma ve soğutma pazarı şu anda Alman sera gazı emisyonlarının yaklaşık % 30’una neden oluyor. Bunlar, ısı geçişi olmadan iklim kriziyle mücadele için kesinlikle gerekli enerji geçişinin başarılı olamayacağını gösteren rakamlar!

Jeotermal enerji, emisyonsuz, sürdürülebilir ısı üretimi yolunda belirleyici bir rol oynayacak. Bu yılki jeotermal enerji kongresinin odak noktası buydu. Alman Jeotermal Derneği, araştırma ve siyaset alanında tanınmış uzmanları kendine çekmeyi başardı. Federal Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in yanı sıra Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi, İnovasyon, Dijitalleşme ve Enerji Bakanı Andreas Pinkwart (FDP) de bir konuşma yaptı.

Ek olarak, belirli konulardaki pratik deneyim ve teorik bilgiler çok sayıda çalıştay ve forumda sunuldu ve tartışıldı. Tematik spektrum, soğuk yerel ısıtma ağları ile kullanım konseptlerinden daha sonra jeotermal enerji için madencilik altyapısının kullanımına ve yüzeye yakın jeotermal sistemlerin çevre dostu genişlemesine kadar uzanmaktadır. Organizatörler, çok sayıda İngilizce teklif ile iklim krizinin uluslararası boyutunu da dikkate aldı. ABD’de ideal bir ortak ülke olarak etkinlikte yer aldı.

Federal Jeotermal Derneği Başkanı Erwin Knapek “Mevcut istisnai küresel duruma rağmen, ilk jeotermal kongremizde dijital formda kapsamlı ve birinci sınıf bir program oluşturabildiğimiz için çok memnunuz. Isıtma geçişine odaklanarak, iklim açısından nötr bir geleceğe doğru bir ivme sağlayabilmeyi umuyoruz, çünkü bir şey açık: Isıtma geçişi olmadan, enerji geçişi olmayacak!” dedi.

Programın eksiksiz bir özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy