Haberler

Jeotermal ısıya dair Audi’nin planları ve Paris İklim Anlaşması’na bağlılığı

Audi Macaristan üretim ve lojistik tesisleri (kaynak: Audi AG)
Cannur Bozkurt 24 Eyl 2019

Paris İklim Anlaşmasına olan bağlılığıyla Audi ve Volkswagen Grubu sadece elektrikli otomobillere bakmakla kalmayıp, aynı zamanda Györ, Macaristan'daki tesisinde ısının temel parçası olarak jeotermal kullanarak, araba üretiminde karbon emisyonlarını nasıl azaltacağını da düşünüyor.

Otomobil endüstrisi, iklim değişikliği ve karbon salınımını azaltma yaklaşımımızla ilgili devam eden tartışmaların temel bir parçasıdır. Hafta sonundan önce yayınlanan bir bültende, Audi ve Volkswagen Grubu, Paris İklim Anlaşması’n bağlılıklarını ifade eden ilk otomobil üreticileri arasında olduklarını bildirdi. Şirket, 2015 referans yılı ve tüm ürün yaşam döngüsü boyunca, araca özgü CO2 emisyonlarını 2025 yılına kadar yüzde 30 oranında art arda azaltma hedefini belirledi. Audi uzun vadede CO2-nötr mobilite vizyonunu takip ediyor ve şirket genelinde 2050 yılına kadar dengede iklim nötr olmayı hedefliyor.

Bu nedenle, elektrikli otomobiller hakkındaki tartışmalar doğal olarak merkezi bir unsur olsa da (ve daha geniş bir basın bülteninde geniş ölçüde tartışıldıysa, aşağıdaki bağlantıya bakınız), diğer ve önemli unsur ise tüm “ürün yaşam döngüsü”ndeki karbon emisyonları.

Doğal olarak, piller sorunu çok önemlidir ve gerekli Lityum’un nasıl üretildiği önemli bir rol oynamaktadır. Ancak taşıt üretiminde emisyon sorunu da önemlidir. Audi’nin Györ, Macaristan’daki fabrikasında motor üretimi için jeotermal ısının kullanıldığı haberini daha önce paylaşmıştık.

Audi CEO’su Bram Schot: “Paris iklim hedeflerine bağlıyız ve küresel sıcaklık artışının 2 dereceden daha düşük olmasına sınırlamada katkımızı yapacağız. Lider bir CO2-nötr premium tedarikçi olmak istiyoruz. Bu, ürünlerimizin yaşam döngüleri boyunca sorumluluğunu açıkça içerir.” 2025 hedefine ulaşmak için Audi, tüm değer zinciri boyunca kademeli olarak tam etkili olacak önlemleri tanımladı.

Audi ayrıca ürünlerinin imalatına da odaklanmaktadır. Gelecekte, şirket 2025 dönüm noktasına ulaşmak için tesislerini dengede CO2 nötr bazda işletmeyi planlıyor. Brüksel fabrikası bu konuda öncü bir rol oynamaktadır. 2018’de Audi e-tron’un üretimine başlamasından bu yana CO2 nötr olmuştur. Bunun için en büyük kaldıraçlar yeşil elektriğe geçiş ve yenilenebilir enerji kaynaklarından ısı teminidir. Böylece Audi Brussels, CO2 emisyonlarını her yıl toplam 40.000 tona kadar düşürdü.

Bir sonraki adım, Macaristan’ın Györ kasabasındaki araba ve motor fabrikasının dönüştürülmesi olacak. Bu yıl, en fazla 12 MW gücündeki en büyük Avrupa güneş çatı sistemi Audi Hungaria’nın iki lojistik merkezinin çatısına inşa edilecek ve yaklaşık 160.000 metrekarelik bir alanı kaplayacak. Yenilenebilir enerji üretimi 2020 yılında başlayacaktır. Güneş enerjisi parkı, 5.000 hanenin enerji ihtiyacına eşdeğer olarak yıllık 9.5 GW saatten fazla enerji üretecektir. Audi Hungaria zaten ikliminin nötr, jeotermal enerjisinden kaynaklanan ısı arzının yaklaşık yüzde 70’ini kapsıyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy