Haberler

Jeotermal projelerde risk paylaşımı için Endonezya hükümeti üç jeotermal alanda sondaj gerçekleştirdi

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.; görsel yazı ile ilşkili değildir)
Cannur Bozkurt 3 Eki 2019

Özel yatırımcılar tarafından gerçekleştirilecek yatırımlara yönelik projeleri riskten arındırma çabasının bir parçası olarak, Endonezya hükümeti, iki jeotermal çalışma alanındaki proje sahalarında (Waesano ve Jailolo) sondaj çalışmaları yaptı. Nage'de üçüncü olacak saha ise hazırlanıyor.

Yerel olarak bildirildiği üzere Endonezya hükümeti, yatırımcıların ilgisini çeken projelerin riskini düşürme umuduyla iki jeotermal çalışma alanında sondajlar yaparken üçüncüsüne de başlamakta.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı’nın (ESDM) Yeni ve Yenilenebilir Enerji ve Enerjinin Korunması Genel Müdürlüğü (EBTKE), bu yıl üç Jeotermal Çalışma Alanında (JÇA) üç araştırma sondaj programı hazırladı.

Üç JÇA Waesano (Doğu Nusa Tenggara), Jailolo (Kuzey Maluku) ve Nage’de (Doğu Nusa Tenggara) bulunmaktadır. ESDM Bakanlığı’nın Jeotermal Direktörü Ida Nuryatin Finahari, Waesano JÇA ve Jailolo JÇA olmak üzere halihazırda iki JÇA’nın geliştirildiğini söyledi. Ida Jakarta’da düzenlenen bir etkinlikte Yeni Nage JÇA için sondaj başlayacağını söyledi.

Ayrıca Ida, bu hükümet sondajının amacının üç JÇA’yı yönetecek şirketler için riskleri en aza indirmek olduğunu açıkladı. Hükümet ilk önce sondaj işlemini yaparak riski paylaşmış oldu.

Hükümet gerçekten jeotermal enerjinin gelişimini hızlandırmak için çaba göstermeye devam ediyor. Çabalardan biri, diğer Bakanlıklar / Kuruluşlarla işbirliği yapmaktır. Maliye Bakanlığı ile birlikte, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı hükümet sondajını başlattı. Programın jeotermal gelişmeyi artırabilmesi bekleniyor, çünkü sondaj riski hükümet tarafından alınmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy