Haberler

Jeotermal santrallerde emisyonların kontrol edilmesi – Toskana / İtalya’daki AB Araştırma Projesi

Larderello jeotermal tesisinin yakınında (Kaynak: Flickr, CC, Gönderen: Birgit Juel Martinsen)
Cannur Bozkurt 4 Oca 2019

18 Avrupalı ​​ortaktan oluşan, AB tarafından finanse edilen "Jeotermal Emisyon Kontrolü" araştırma projesi GECO yenilikçi teknolojilerden faydalanma niyetiyle; santrallerin gaz emisyonlarını güvenli bir şekilde toprak altında tutulabilmesini incelemek ve uygulamak üzerine araştırma yapacak.

Sıfır emisyonlu jeotermal santraller hedefi, Horizon 2020 kapsamında, yaklaşık 16 milyon Euro ile finanse edilen ve Floransa Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün de katılmış olduğu Avrupa araştırma projesine aittir.

“Jeotermal Emisyon Kontrolü” (Geothermal Emission Control)’ne odaklanan GECO adlı proje, yenilikçi teknolojiler ile sürdürülebilir jeotermal enerji üretimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Özellikle, İtalyan ortakları Graziella Green Power SpA ve Ulusal Araştırma Konseyi de dahil olmak üzere, 18 Avrupalı katılımcıdan oluşan konsorsiyumun çalışma ve uygulama niyetinde olduğu yöntem, santrallerin gaz emisyonlarını güvenli bir şekilde toprak altındaki tutabilmektir.

GECO projesi kapsamında teknolojilerin test edileceği dört saha/ bölge bulunmaktadır: İzlanda’da yüksek sıcaklıklı bazaltik bir depolama alanı; İtalya’da, Castelnuovo’da yüksek sıcaklıklı (gnays) kaya depolama alanı; Türkiye’de yüksek sıcaklıklı volkanoklastik depolama alanı; Almanya’da düşük sıcaklığa sahip tortul bir depolama alanı.

UNIFI ekibinin koordinatörü Daniele Fiaschi ile birlikte çalışan Giampaolo Manfrida  “İzlanda’daki bir pilot tesiste başarıyla test edilen çözüm,  gazların yeraltına tekrar enjekte edilen bir akışkanda çözünmesini öngörüyor. Çözünmüş asit gazları kayaların geçirgenliğinin artılmasına yardımcı olmakta ve  böylece karbonun mineralize edilerek depolanması sağlanmaktadır. Bu operasyon, halihazırda uygulanmakta olan çözümlerle karşılaştırıldığında çevreye daha faydalı, karbondioksit ve kirletici emisyonların entegre tutulmasını garanti eder ”. açıklamalarında bulunmuştur.

Projenin amacı, sürdürülebilir enerji teknolojilerini sıfır emisyon ile yaymaktır, bu nedenle analiz edilen çözümlerin ekonomik ve çevresel etkileri üzerine derinlemesine bir çalışma yapılacaktır.

Son olarak proje,  jeologları, mühendisleri, araştırmacıları ve işletmecileri sürdürülebilir jeotermal enerji konusunda eğitmek için tasarlanmış eğitim oturumları ve disiplinlerarası seminerler içermektedir.

Manfrida açıklamalarına “Endüstri Mühendisliği Bölümü yaklaşık 487.000 Avro tutarında fon ile Castelnuovo bölgesine uygulanacak olan içten soğutmalı re-kompresyon cihazının ön modellemesi ve tasarımında rol alıyor. Ayrıca üniversite, tesise iyileştirme çözümleri önermek amacıyla, çeşitli sahalardaki Yaşam Döngüsü Analizi verilerine dayanarak eksgo-çevresel analizler yapacak.” sözleri ile devam etti.

Kaynak: ThinkGeoEnery