Haberler

Jeotermal sektörü Google Arama’da ne kadar görünür? Arctic Meta’dan Chris Ayliffe ile röportaj

Arctic Meta'dan Chris Ayliffe
Cannur Bozkurt 19 Şub 2021

Jeotermal Enerji Endüstrisi Google Arama Motorunda Ne Kadar Görünür? Arctic Meta'dan Chris Ayliffe ile yapılan bu röportajda, jeotermal hikayeyi ilerletmek için dikkate alınması gereken bazı konular hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

Bir sektör olarak, neden daha fazla görünür olmadığımızı, son olarak ama en önemlisi internette olmadığımızı sık sık merak ederiz. Görünürlüğün önemli göstergelerinden biri Google Arama Motoru’ndaki yerimizdir. ThinkGeoEnergy ile, jeotermal enerjiye bir platform ve görünürlük kazandırmak için çalışıyoruz, ancak bu kesinlikle yeterli değil.

Bu konuda, ThinkGeoEnergy, Arctic Meta’nın Kurucusu Chris Ayliffe ile iletişime geçerek, jeotermal enerji endüstrisinin Google arama sonuçlarındaki varlığı ve etkisine ilişkin analizi konusunda bilgi aldı. Ayrıca Google’ın sektör için neden önemli olduğunu ve gelecekte karşılaşacağımız temel fırsatları analiz edip ana hatlarını çizme konularını görüştü.

Röportajın özetini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz (tamamına buradan erişebilirsiniz).

Bize Arctic Meta’dan ve kendinizden bahseder misiniz?

Benim adım Chris Ayliffe ve Arctic Meta’nın kurucusuyum. SEO’da belirli bir uzmanlığa sahip bir dizi pazarlama hizmeti sunmanın yanı sıra, sektörlerdeki işletmeler için düzenli olarak tamamen özel pazarlama stratejileri ve planları oluşturuyorum.

Farklı işletmeler ve endüstriler hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ve pazarlamalarını başarmaya çalıştıkları şeye nasıl değer katacaklarını belirlemeyi büyüleyici buluyorum. Deneyimden alabileceğim bir şey varsa, o da tek bir boyutun herkese uymamasıdır ve yalnızca her kuruluşa kendinizi yerleştirerek onların bireysel hedeflerini nasıl destekleyeceğinizi belirleyebilirsiniz.

Jeotermal enerji sektörünün Google Arama’daki görünürlüğüne ilişkin ilk izlenimleriniz neler?

Tek kelimeyle “benzersiz”.

B2B dünyasında, üretilen içerik hacmi B2C’den (özellikle e-ticaret işletmeleri) çok daha küçüktür. Bu tamamen normaldir, çünkü B2B ortamında çok çeşitli arama terimleri için Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilecek bariz ticari dönüşümler olmadığından, içerik üretim teşviki çok daha küçüktür.

Bununla birlikte, jeotermal enerjinin daha geniş yenilenebilir enerji konularından çok daha niş olmasıyla, içerik üretim hacmi ve dolayısıyla arama sonuçları, varlık yönetimi ve yasal gibi birlikte çalıştığım diğer birçok B2B endüstrisinden çok daha küçük.

Yerel Google arama sonuçlarında ilginç bir nüans karışımının olduğu ülke düzeyinde biraz daha derine indiğinizde daha da ilginç hale gelir. Örneğin, ABD, İzlanda, Endonezya, Filipinler, Türkiye ve Meksika gibi büyük üretici ülkelerdeki jeotermal odaklı ana aramalara baktığınızda, genellikle insanlara odaklanan arama trafiğinin çoğunu çalan seyahat ve turizm şirketleri vardır.

Tersine, sektör dışı işletmeler ve profesyonellerden gelen arama rekabetinin azaldığı ülkelerde ve yerlerde, PDF gibi arama sonuçlarında düzenli olarak daha eski içerik biçimleri yüksek olarak görüntülenir.

Kişiler Google’da ne tür jeotermal odaklı konuları ve terimleri arıyor?

Temel olarak, insanların aradığı iki ana arama türü vardı.

Birincisi, jeotermal enerjinin nasıl çalıştığı ve önemli endüstri verilerine kadar her şey hakkında geniş ve daha spesifik soruların bir karışımı olan bilgi aramaları var. Bunları bilgi araştırmaları olarak sınıflandırıyorum, çünkü bu aramaları tamamlayan insanların amacı, ticari güdümlü veya işletmeye özgü fırsatlar aramaktan ziyade sadece mevcut anlayışlarını ve bilgilerini geliştirmek.

İkinci tür aramalar genellikle marka merkezlidir. Pek çok B2B endüstrisi gibi, Google arama trafiğine hakim olmanın değerinin çoğu, köklü bir geçmişe ve sektörde varlığa sahip olan ve marka bilinirliğine sürekli akıllıca yatırım yapan (ör. Çevrimiçi reklamcılık) şirketlerden gelir. Bu farkındalık, daha geniş kullanıcı değerlendirmelerinden çok daha fazla doğrudan şirket ve kurum aramalarına yol açar – bu, özellikle reklam harcamalarını haklı çıkarmaya yardımcı olmak için kesinlikle en üstte tutulması gereken bir metriktir.

Google jeotermal endüstrisi için neden önemlidir?

Şu anda tüm dünyada her gün yaklaşık 3,3 milyar Google araması yapılıyor. Ve o son cümleyi okuduğunuzda ortalama arama sayısı arttı.

Google’ın bir ülke mili ve bilgi paylaşımında baskın oyuncu olduğunu söylemeye gerek yok. Bu, bilgileri yaymak, markanızı oluşturmak, daha geniş bir güvenilirlik kazanmak ve temel karar alma sürecini etkilemek istiyorsanız, Google partisinin bir parçası olmanız gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, yukarıda belirtildiği gibi, jeotermal enerjinin temellerinden geleceğe yönelik daha karmaşık planlara, projelere ve projeksiyonlara kadar yeni şeyler öğrenmek için endüstrinin içindeki ve dışındaki insanlardan artan bir talep var.

Basitleştirmek gerekirse, ne kadar fazla bilgi mevcutsa, sektörün farkındalığı ve hizmetlerine olan talep o kadar artar. Google, jeotermal enerjinin eğitimini ve çekiciliğini hızla genişletmek için en önemli geçittir.

Google’da jeotermal sektörü için ana fırsat nedir?

Google’da sıralama söz konusu olduğunda, jeotermal enerji sektöründe şu anda “uyuyan ejderhalar” dediğim pek çok şey var.

Bununla demek istediğim, bir dizi köklü kuruluş ve işletme var ve çok sayıda anahtar endüstri arama terimi için sıralama yapıyorlar, ancak henüz konumlarından yararlanmıyorlar. Bu, çeşitli kuruluşlar için arama trafiğini ve daha geniş çevrimiçi etkiyi oluşturma sorumluluğuna liderlik etmek için büyük bir boşluk bırakıyor.

Basitçe söylemek gerekirse, Google aramalarla eşleşecek en iyi bilgileri sıralamak ve en yararlı ve alakalı bilgileri sunmak ister. Sonuçta, bir muhasebeciden tıbbi tavsiye almak istemezsiniz!

Google’da bu büyüklükte bir pozisyon oluşturmak, SEO uzmanlarından elde etmek için çok zaman ve akıllıca bir strateji gerektirir. Bununla birlikte, jeotermal enerji endüstrisinde, EAT algoritmasının kriterlerini karşılamak için kendilerini halihazırda iyi bir şekilde kurmuş ve Google’daki yükü yönetmek için en iyi konumda olan birçok kuruluş var.

Google’da nasıl daha üst sıralarda yer alabilir ve ne hakkında yazmamız gerektiğini nasıl belirleyebiliriz?

Google’da iyi bir sıralama elde etmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu cevaba Savaş ve Barış’a girmeden, her iyi SEO uzmanı size üç ana SEO alanına odaklanmanızı söyleyecektir: teknik, içerik ve yetki oluşturma.

İlk olarak, teknik SEO günümüzde web sitenizi cihazlar arasında hızlı ve duyarlı hale getirmek ve Google’ın anlaması için inanılmaz derecede mantıklı ve kolay hale getirmekle ilgilidir. Bu hızlı olabilir veya oldukça karmaşık olabilir – web sitenizin mevcut kurulumuna göre değişir.

İkincisi, içerik üretmek inanılmaz derecede önemlidir. Neden? Google içeriği sever! Yeni içeriği, güncellenen içeriği ve ince ayarlanmış içeriği sever – sadece yeterli bilgi alamaz. İşin püf noktası, içerik pazarlamanızı insanların aradığı hedeflenen konulara odaklamaktır. Bunu anahtar kelime araştırmasıyla, insanlar için yazarak ve belirli bir aramanın ardındaki amacı anlayarak başarırsınız.

Son olarak, sizin ve onların web sitelerindeki ilgili sayfalara bağlantılar vermek ve almak için sektör ortaklarıyla olan güçlü ağınızı kullanarak kendi güvenilirliğinizi oluşturduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Sonuçta Google, yalnızca kendi trompetlerini çalanları değil, güvenilir kaynakları destekleyenleri ödüllendiriyor.

Jeotermal enerji sektöründeki diğer müşterilerle çalışmak ister misiniz?

Memnuniyetle!

Alexander Richter ve Think GeoEnergy’deki daha geniş ekiple yakın çalışarak hemen hissettiğim sektöre olan tutku inanılmaz derecede bulaşıcıydı. Jeotermal enerjiye tam bir acemi olarak geldikten sonra, terminolojiden endüstrinin sahip olduğu temel zorluklara, hedeflere ve şirketlere kadar elimden geldiğince çok şey öğrenmek beni büyüledi.

Şimdi, kendimi Google’da jeotermal enerji hakkında daha geniş bilgi araştırmalarını tamamlayan ve çok yakın zamanda analiz ettiğim verilerin bir parçası haline gelen insanlardan biri olarak buluyorum!

Gelecekte jeotermal enerji endüstrisinde daha fazla ortakla çalışmaya ve bu inanılmaz derecede heyecan verici endüstri hakkında daha da fazla şey öğrenmeye çok hevesli olacağım. Arctic Meta aracılığıyla, SEO’dan sosyal medyaya ve marka pazarlamasına kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunuyorum ve kişisel olarak iddialı bir işten yeni bir meydan okumadan başka hiçbir şeyi sevmiyorum.

Herhangi biri herhangi bir zorunluluk sohbeti veya tartışması planlamak isterse lütfen [email protected] adresinden bana ulaşsın ve sizden haber almayı dört gözle bekliyorum.

Kaynak: ThinkGeoEnergy