Haberler

Jeotermal sektörün ardından GÜYAD’dan da mücbir sebep çağrısı geldi

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (kaynak: GÜYAD web sitesi)
Cannur Bozkurt 27 Nis 2020

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, koronavirüs salgını nedeni ile 3.720 MW’lık yenilenebilir yatırımının riske girdiğini belirterek, yenilenebilir enerji yatırımlarının mücbir sebep kapsamına alınması çağrısında bulundu.

Jeotermal kaynaklardan elektrik enerjisi üretimi yapan yatırımcıların ardından, neş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök de koronavirüs salgınının halihazırda yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen yenilenebilir enerji yatırımlarını çok ciddi risk altına soktuğunu belirterek sektörün mutlaka ‘mücbir sebep’ kapsamına alınması çağrısında bulundu.

Özkök, GÜYAD tarafından yayınlanan basın açıklamasındaki değerlendirmesinde halihazırda Türkiye’de rüzgâr enerjisinde 2.500 MW, hidroelektrik alanında 600 MW, güneş enerjisinde 450 MW, jeotermal enerji alanında ise 170 MW gücünde olacak ve toplam yatırım değerinin 7 milyar Avro olduğu projenin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) desteğinden yararlanabilme hedefi ile 31.12.2020 tarihine kadar devreye alınmaya çalışıldığını söyledi.

Cem Özkök basın açıklamasında şu konulara değindi:

“Enerji arzı ve çeşitliliği her halükarda büyük bir ihtiyaç. Böylesi küresel krizlerde yerli, milli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının varlığı daha da önem kazanıyor. Salgın yenilenebilir enerji sektörünü birçok açıdan büyük risk altında bırakıyor. Bu nedenle hükümetimizden en azından mevcut santrallerin tamamlanıp devreye girebilmesi adına ‘mücbir sebep’ kapsamına alınmayı ve 2020 sonunda sona erecek olan YEKDEM’in uzatılmasını talep ediyoruz.

Şunu vurgulamakta fayda görüyoruz; iş dünyası, savaş dönemlerinde bile, hiç bu kadar yoğun bir öngörülemezlik yaşamamıştı. 31.12.2020 tarihine kadar işletmeye giremeyecek olan tesisler için YEKDEM’e girişleri için süre uzatımı verilmesi ve tüm hukuk sistemlerince kabul edilen Mücbir Sebep olgusunu kabul eden gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Hükümetimiz ekonomimizi korumak adına sürekli değerlendirmeler yapıyor ve önlemler alıyor. Bu yaklaşımın sektörümüz için de geçerli olması ülkemiz lehinedir. Yaşadığımız durum yenilenebilir enerji sektörü için de bir ‘mücbir sebep’ olarak kabul edilmeli ve ilgili düzenlemeler buna göre yapılmalıdır.

Aksi durumda sektörde halen inşaatı devam eden ve bu yıl sonuna yetiştirilmesi planlanan toplam 3 bin 720 MW’lık ve 7 milyar Euro’yu aşkın yatırım değerine sahip projelerin tamamlanması ciddi risk altında.”

Kaynak: GÜYAD web sitesi