Haberler

Jeotermal sektöründen mücbir sebep kararı beklentisi

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk (kaynak: Ufuk Şentürk, LinkedIn Hesabı)
Cannur Bozkurt 14 Nis 2020

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk, Covid-19 salgınının Çin ve Avrupa’da yayılımı nedeni ile küresel tedarik zincirinin olumsuz etkilerine işaret ederek, sektörün mücbir sebep beklentisine işaret etti.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından servis edilen habere göre Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Covid-19 salgını nedeni ile yenilenebilir enerji sektörünün nasıl etkilendiğine dair görüşlerini paylaştı.

Salgının Çin ve Avrupa’daki yayılımının tedarik zincirine olumsuz etkilerini belirten Şentürk “Jeotermalde 7 tane elektrik enerjisi yatırımımız var. Üyelerimizden sık sık geri bildirimler alıyoruz. Yatırımlarımızın tamamı şu anda durmuş vaziyette.” dedi. Şentürk yatırımı devam eden santrallerin 31 Aralık 2020’ye yetişmeyeceğine dair endişeleri olduğu bilgisini paylaştı.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şentürk, Aralık 2020’ye yetişmeyecek santrallerin ödemesinin 2021’in başından itibaren başlaması gerekeceği gerçeği nedeni ile üye yatırımcılarının mağdur olduğunu ve olacağını söyledi. Sektörün bu duruma ilişkin beklentilerini ise şu sözleri ile ifade etti:

“Türkiye jeotermal sektörü olarak, maalesef maruz kaldığımız tarihi belirsiz tedarikçi ertelemeleri nedeniyle projelerimizi YEKDEM mekanizmasına yetiştirme şansımız ortadan kalkmış oluyor. Bu da 7 santralimizin yetişemeyeceği manasına geliyor. 7 santralimizin toplam gücü 100 megavat civarında. 100 megavatlık bir yetişmeyen santral demek yaklaşık 3 milyar dolarlık bir finansmanın sekteye uğraması demektir ki bu sadece jeotermal sektörü özelinde bakarsak ciddi bir risk. Bu belirsizliğin ne zaman ortadan kalkacağını şimdiden kestirmek maalesef çok güç…”

“…Mevcut durum geçene ve imalatçılar eski düzenlerine kavuşana kadar şu anda göründüğü kadarıyla en az bir yıl, mevcut YEKDEM sürecinin uzatılması gerekiyor. Önümüzdeki zamana göre de bu bir yıllık süreci tekrar gerek devlet gerekse biz yatırımcılar gözden geçirmek zorundayız. Onun için yenilenebilir enerji yatırımcıları olarak devletimizin bir mücbir sebep kararı almasını bekliyoruz.”

Şentürk, Çin’in, dünyanın en büyük enerji ihracatçısı olarak tek başına küresel talebin yüzde 20’lik payı  olması ve Covid-19 salgını nedeni ile Çin’in petrol talebinin yaklaşık yüzde 20 azalmasının küresel piyasayı derinden etkilediğini söyledi.

Şentürk ayrıca petrol fiyatlarında gözlemlenen düşüş her ne kadar Türkiye gibi petrol ithal eden ülkelerin lehine gözükse de, uzun vadede Türkiye’nin ihracatının ve turizm sektörünün negatif etkilenebileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde bu nedenle küresel ekonominin, iklim değişikliğinden Kovid-19 benzeri bir salgına kadar tüm olası kriz risklerine karşı koyabilmesi için sadece petrol ve doğal gaza bağlı olmayan, yenilenebilir enerji gibi alternatiflere yönelmesinin gerekeceği gözlemleniyor.”

Kaynak: Anadolu Ajansı