Haberler

Jeotermal sularla daha iyi yaşlanma – jeotermalin sağlık yönleri

Japonya Jigokudani'da kaplıcada kar maymunları (kaynak: flickr / Clint Koehler, creative commons)
Cannur Bozkurt 6 Nis 2020

Jeotermal suların sağlık yönleri genellikle hafife alınmaktadır, ancak genel sağlık ve banyo bağlamında göz ardı edilmemelidir.

Jeotermal bağlamında, elektrik ve ısı hakkında çok konuşuyoruz ve bazen jeotermal sulardan beslenen yüzme havuzları hakkında haberler paylaşıyoruz.

Ancak zengin mineral içeriği ile jeotermal suların başka yönleri de var; örneğin Lityum gibi nadir metaller. LongevityLive.com’da yayınlanan bir makalede ise, jeotermal suların sağlık yönleri açıklanmakta.

Mineral banyolar yüzyıllardır doğal kaplıcalarda veya insanların banyo yapması için inşa edilmiş, Yunan ve Roma zamanlarına kadar uzanan özel havuzlarda kullanılmaktadır.

Peki jeotermal sularla ilişkili sağlık yararları nelerdir:

Cilt tedavisi – burada özellikle silika ve magnezyumun mineral içeriğinin kuru cilt üzerinde değil, aynı zamanda sedef hastalığı ve egzama tedavisinde de iyi bir etkiye sahip olduğu söylenir. İzlanda’daki Mavi Lagününki gibi jeotermal sulardan silika kullanan veya hatta İzlandalı GeoSilica şirketi tarafından gıda takviyesi olarak ürünler var.

Ağrıyan eklemlerden ağrıyı hafifletmek – jeotermal tedavinin romatoid artrit ve benzeri ağrılara yardımcı olduğu söylenir. Sıcak suda yüzmenin etkisi rahatlatıcı ve yardımcıdır.

Kan dolaşımını iyileştirme – suyun kalsiyum, sodyum bikarbonat ve benzeri ile mineral içeriği, vücuttaki dolaşımın ve genel oksijen akışının genel olarak iyileştirilmesine yardımcı olur.

Daha kaliteli uyku – genellikle sıcak bir banyo rahatlatıcı olduğundan, mineral içeriği örn. tuz içeriği şeklinde de fizik tedavide kullanılır ve daha kolay uykuya dalmanıza ve genellikle daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Neden ve nasıl yapıldığı konusunda daha derinlemesine analizler için, makaleye ve arka plan araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy