Haberler

Jeotermal tesislere hava kirliliği ölçüm cihazı zorunluluğu uygulaması

Aydın, Efeler Belediyesi foto galeri
Cannur Bozkurt 28 Tem 2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yönetmelik çerçevesinde 2020 sonuna kadar tüm jeotermal tesislere hava kirliliğini ölçmek üzere sürekli ölçüm cihazlarını takma zorunluluğu getirileceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aydın Valiliği ziyareti sırasında İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Bakan, toplanıtının ardından gerçekleştirdiği basin açıklamasında kente yapılan yatırımlardan bahsederek, jeootermale ilişkin şu sözleri kaydetti:

“Aydın, ülkemizin yüzde 70 jeotermal kaynağına sahip bir şehri. Bu anlamda kentte 36 adet jeotermal tesisimiz var. Ve bu hafta jeotermal tesislerin hava kalitelerini izlemek amacıyla yapacağımız hava kirliliği yönetmeliğindeki değişiklikle artık tüm jeotermal tesislerin hava kalitelerini anlık izleyeceğiz, internet ortamında Bakanlığımız bu verilere anlık ulaşabilecek. Yıl sonuna kadar tüm jeotermal tesislerine hava kirliliğini ölçmek üzere sürekli ölçüm cihazlarını yönetmelik çerçevesinde takma zorunluluğu getiriyoruz. Bu çerçevede bütün tesislerin çevre mevzuatına uygunluğunun takibini anlık yapıyor olacağız.”

Kente bir de mobil hava kalitesi ölçüm aracı gönderileceğini belirten Bakan, bölgenin jeotermal potansiyelini tarım, seracılık, turizm ve konut ısıtması gibi alanlarda daha verimli kullanmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile ortak çalışma yürüttüklerini ifade etti

Aydın’da jeotermal tesislere ilişkin gösterilen tepkilerin başında gelen hava kirliliğine ilişkin çekincelerin, bu düzenli ölçüm ve gözlem mekanizması ile giderilmesi öngörülüyor.

Kaynak: TRT Haber