Haberler

Jeotermal üretimden akaryakıt üretimine gaz

Aaardwarmte Vogelaer, Hollanda'dan jeotermal santral (kaynak: şirket)
Merve Uytun 15 May 2021

Hollandalı jeotermal operatörü Aardwarmte Vogelaer, elektrik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla jeotermal operasyonlardan ortak üretilen gazı kullanacak.

Bahçe uzmanlarının, jeotermal enerjinin sürdürülebilir bir şekilde sağladığı ısıya ihtiyaçları vardır. Aynı zamanda, bir jeotermal enerji projesinin de elektrik talebi vardır. Bunu sürdürülebilir bir şekilde uygulamak için, Poeldijk, Hollanda’daki Aardwarmte Vogelaer (Jeotermal Vogelaer), gazın kojenerasyonuna yatırım yapıyor. Twins Bouw tarafından inşa edilen ilişkili bir kombine ısı ve güç (CHP) binasında jeotermal enerji için sondajla birlikte gelen gaz yakında elektriğe dönüştürülecek. Bu gelişme Groenten Nieuws tarafından bildirildi.

Şimdiye kadar Poeldijk halkı hep CHP’siz yaptı. Poeldijk’teki jeotermal ısı projesi, on yedi bahçecilik şirketinin bağlı olduğu 2017 yılının başından beri yürütülüyor. Şirketin yöneticisi Léon Lankester, “O zamandan beri kaynak iyi çalışıyor ve iyi üretiyor” diyor ve danışmanlık firması AAB adına son gelişmelerde de yer alıyor.

Pahalı elektrik

“Kaynak 19 MW ısı sağlar. Bunu bahçe uzmanlarına ulaştırmak için elektrik gerekiyor. Üretim ve enjeksiyon pompaları üzerinde çalışır. Kaynağın bağlı olduğu ısı şebekesi üzerindeki tedarik ve taşıma da elektrik gerektirir. Şimdiye kadar, bu kısmen kendi güneş panellerimizle yapıldı ve çoğunlukla şebekeden satın alındı.”

Léon, “Ancak, bu son yıllarda giderek daha pahalı hale geldi” diyor. Dahası, “Sürdürülebilir Enerji Depolama vergisi, daha da yüksek maliyetlere katlanmak zorunda olduğumuz anlamına geliyor. Bu tabii ki çok talihsiz bir durum çünkü süper sürdürülebilir bir proje aynı zamanda sürdürülebilir projeleri mümkün kılmak için ekstra enerji vergisi ile yükümlüdür. Elektriği kendimiz yapmaya başlamamız için son hamleydi. ”

Bunun için geçen yıl CHP alınmasına karar verildi. 1 MW kapasiteye sahiptir. Bahçıvanlık kavramları için nispeten küçük olan Léon, aynı fikirde ancak jeotermal enerji projesine kendi elektriğini sağlayabilecek kadar geniş. “CHP Ekim’de çalışabilmelidir. Her şey yolunda giderse, şebekeye geri beslenmek için biraz elektrik bile kalır. ”

2019’da şirket prestijli Techniek Hollanda İnovasyon Ödülü’nü kazandı, bu yılın başlarında daha geniş bir bölgesel işbirliğinin parçası olarak şirket hakkında bilgi verdik.

CHP’lerin üzerindeki çatı

Jeotermal kaynaktaki CHP elbette dışarıya yerleştirilmeyecek. Twins Bouw şu anda bir CHP binası inşa ediyor. Bina 12.6 x 24 metre boyutlarındadır. Twins Bouw adına inşaat müdürü Thomas Zwinkels, gerekirse 3 CHP’nin buna uyduğunu söylüyor. “İlk yığın bu ayın başlarında atıldı ve beton çalışmaları da başladı. Nisan ayının başında zemini döküyor olacağız ve tüm bina 20 haftada hazır olacak.” Thomas, daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulundukları ‘özel bir projeden’ bahsediyor. “Bu nedenle, buna bağlı girişimciler için de olumlu bir ilgi göstermek güzel.”

Twins Bouw ayrıca, De Lier’deki başka bir Westland jeotermal ısı projesi olan GeoPower Oudcamp için AAB ile işbirliği içinde böyle bir kojenerasyon binası inşa etti. Léon, bunun sebebinin Westland’deki topraktan neredeyse her zaman gazın ılık suyla yükselmesi olduğunu açıklıyor. Poeldijk’teki proje örneğinde, yaklaşık 1 metreküp gaz ve 1 metreküp ılık su. “Bu gaz, metan gazı, bildiğimiz Slochteren gazına çok benziyor. Çiftliğimizde saatte 300 metreküp mevcuttur. ”

Bunun 284 metreküpü CHP tarafından kullanılıyor. Artık gaz, Aardwarmte Vogelaer’in şu anda ısı şebekesi üzerindeki ısı kaynağının sıcaklığını 6 santigrat derece artırabildiği kazan içindir. CHP dönmeye başlar başlamaz hala 3 derece. “O anda gazın geri kalanını elektriğe dönüştürüyoruz.”

İkinci kuyu

Aardwarmte Vogelaer, bir CHP’ye yapılan yatırımın yanı sıra şu anda ikinci bir sondaj için araştırmalara da yatırım yapıyor. Léon, “Bu 2022’de olmalı” diyor. O sırada, yukarıda belirtilen pompalar dahil olmak üzere kurulumların iki katına çıkarılması gerekiyor. “Ve bu da ikinci bir CHP gerektirecek. CHP binasında buna yer var. ”

Projenin başlangıcından bu yana, bağlı yetiştiricilerin sayısı birkaç kez arttı. Mevcut kuyuyla, bağlanmak isteyen ek yetiştiriciler için hala küçük bir alan kaldı. Ayrıca ikinci bir kaynak için planlar devam ettiği için, Aardwarmte Vogelaer ek ısı dağıtım seçenekleri arıyor.

Ayrıca evleri birbirine bağlar

Bunlar bahçıvan olabilir, ancak aynı zamanda evler de olacaktır. Léon, “Bilinçli bir seçim” diye açıklıyor. “Monster’da, kaynağımızla 420 eve sürdürülebilir ısı sağlayabileceğimiz bir yerleşim alanı biraz daha inşa ediliyor. Yapılı çevrenin de dahil edilmesini sağlamanın sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. ”

Başka bir deyişle, bir parça kurumsal sosyal sorumluluk var mı? “Evet, kesinlikle”, Léon’a katılıyor. “Şu anda sera bahçeciliğini birbirine bağlamayla ilgili iş durumu aslında daha iyi. Ancak buradaki yeraltı iyi olduğu için herkesin faydasını görmesi gerektiğine inanıyoruz. ”

Kaynak: ThinkGeoEnergy