Haberler

Jeotermal ve petrol&gaz sektörünün sunabileceği hizmetler için fırsatlar – Rystad Energy

Nevada'daki Alum proje sahasında kule (kaynak: Sierra Geothermal Power)
Cannur Bozkurt 3 Ağu 2020

Enerji geçiş pazarındaki projeler, petrol sahası hizmetlerin jeotermal sektörde değerlendirilmesi ile bir Pazar oluşturabilir. Bununla birlikte, kuyu bağlantılı hizmetler için jeotermal pazar hala daha küçük boyutlu bir fırsat olarak da kalabilir.

Oilfield Technology’de yayımlanan makale, Rystad Enerji’nin, petrol sahası hizmet sektörünün, geçtiğimiz yıl deneyimlenen düşük petrol fiyatları nedeniyle küçülmesi ve bu pazarın petrol teknolojisinin gelir düzeyine nasıl ulaşabileceğini araştırdığı ilginç bir analize dayanıyor.

Mevcut durum, 2023’e kadar beklenmeyen (önceki yıllardan çok daha düşük olan) petrol & gaz fiyatlarının seviyesi açısından oldukça kasvetli. Ancak tünelin sonunda enerji fırsatları şeklinde bir miktar ışık var; endüstrinin bazı petrol ve gaz kapasitelerini çeşitlendirebildiği ve “yenilenebilir pazarlara hizmet vererek 2019’un gelirinin % 40’ını değiştirebileceği” geçiş.

En iyi 50 petrol ve gaz tedarikçisinin faaliyetleri, 2019 yılında yukarı yönlü gelirlerde yaklaşık 220 milyar dolar gelir sağladı. Bunun yaklaşık % 40’ı, temiz enerji altyapısı ve yenilenebilir enerji üretimi geliştirme hizmetleri için enerji geçiş projeleri ile yer değiştirebilir.

Doğal olarak bu bağlamda, temiz enerji altyapı fırsatlarına örneğin; hidrojen, CSS ve enerji depolama gibi hizmet sağlanabilir. Ama aynı zamanda güneş enerjisi, hem açık denizde hem karada rüzgar parkları ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji üretiminin geliştirilmesi ve işletilmesini sunma seçeneği de bulunmaktadır. Açık deniz yüklenicilerinin sunduğu hizmet ve yetenekler göz önüne alındığında, rüzgar sektörünün daha muhtemel olduğu görülmektedir.

Araştırma, ör. P&G pazarından daha hızlı büyüyebilen ve hatta yatırımı aşan açık deniz rüzgarı sektörünü Pazar olarak işaret etmektedir. Jeotermal pazar, ölçeği belirlemek doğal olarak zor olsa da, fazlaca dikkat çekmektedir.

Analizde Rystand Energy, mevcut petrol hizmetleri iş tekliflerinin enerji geçiş piyasaları ile ilgisini haritalamıştır.

Petrol ve gaz sektörü ve farklı hizmet sunumları bağlamında, Rystad Enerji, enerji geçişinin “jeotermal enerji – potansiyel olsa da, teçhizat ve kuyu hizmetleri gibi iyi bağlantılı hizmetler için daha zor olma olasılığını tanımlar. Bu hizmetlerin tüketicisi dünya çapında ivme kazanıyor. Jeotermal projeler tipik olarak proje başına iki ila altı kuyudan oluşur. Bununla birlikte, her yıl ileriye açılabilecek 1.000 jeotermal kuyu, geçen yıl açılan 70.000 petrol ve doğal gaz kuyusunun sadece azalacağını öngördüğümüz düşen P&G kuyu hizmetleri talebini telafi etmek için yeterli olmayacaktır.”

Daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy