Haberler

Jeotermal ve turizm – Toskana-Biancane Natural Park, Gezginlerin Tercihi Ödülünü aldı

Biancane Tabiat Parkı'ndaki jeotermal yol, Toskana / İtalya (kaynak: visittuscany.com)
Cannur Bozkurt 30 Ağu 2020

İtalya, Toskana'daki Biancane Tabiat Parkı, temel unsurlar olarak harika jeotermal özelliklere sahip. Park, Tripadvisor tarafından verilen prestijli bir ödül kazandı.

İtalya’nın Toskana bölgesindeki Monterotondo Marittimo’da bulunan Biancane Doğa Parkı, yorumların toplanması ve analizi sayesinde ziyaretçilerin yaygın ve sürekli onayını alan bir mükemmellik sertifikası olan ve Tripadvisor tarafından verilen ‘Gezginlerin Tercihi 2020’ (Travellers ‘Choice 2020) ödülünü kazandı.

Aslında Tripadvisor, her yıl gezginlerden sürekli olarak çok olumlu yorumlar alan turistik yerlere veya turistik tesislere Travellers ‘Choice ödülünü vererek, bu mekanları popüler seyahat platformunda en iyi % 10tesis listesine ekliyor.

Unesco tarafından tanınan 10 İtalyan jeoparkından 2’sinin Toskana’da olduğunu ve bunlardan biri Biancane’nin bulunduğu Grosseto metalik tepeler (Tuscan Mining Unesco küresel jeoparkı) ile temsil edildiğini hatırlamakta fayda var. Park, bölgede bulunan uluslararası öneme sahip önemli bir jeosit.

Biancane Tabiat Parkı’nın, jeotermal enerjinin doğal varlığının, yılda 17 bin girişi çekecek şekilde eşsiz bir güzellik kazandırdığı Monterotondo Marittimo bölgesinin başlıca turistik cazibe merkezi olması tesadüf değil. Böylelikle jeotermal enerjinin sunduğu potansiyelin, yalnızca yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi açısından değil, aynı zamanda ekonomik çeşitlendirme için bir fırsat olarak – turizm bunun olası örneklerinden sadece biridir – doğrudan kanıtını sunuyor.

Biancane Park ücretsiz giriş ile her zaman açık. Mubia, Biancane geomuseum’da giriş bileti ile birlikte, Parkı, yenilikçi artırılmış sesli rehberler ile dış sesleri ve anlatıcının açıklamasını dinleyerek ziyaret edebilirsiniz. Sesli kılavuzlar İtalyanca, Fransızca, İngilizce, Almanca ve İspanyolca olmak üzere 5 dilde mevcut.

Kaynak: ThinkGeoEnergy