Haberler

Jeotermalde Kadınlar (WING) Küresel Başkanı, Ann Robertson-Tait ile röportaj

Ann Robertson-Tait, GeothermEx, Küresel WING Başkanı (GRC AM 2016'da)
Cannur Bozkurt 25 Eyl 2020

Jeotermalde Kadınların (WING) küresel faaliyetlerinin başkanı, Yeni Zelanda devir tesliminden sonra şimdi ABD ekibinde. WING Küresel Başkanı Ann Robertson-Tait ile yapılan bu röportajda devrin nasıl ilerlediğini öğreniyoruz.

ThinkGeoEnergy, Jeotermalde Kadınlar (WING) ekibi ile görüşerek  WING Kadın Küresel Başkanı Ann Robertson-Tait ile bir röportaj gerçekleştirdi. Sektörde cinsiyet eşitliğini teşvik eden ve jeotermal endüstrisinde yeni nesil kadın liderleri aktif olarak geliştiren bu muhteşem kadın ve erkek üyelere sahip organizasyonun Küresel Başkanı ile yapılan röportajı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

ABD’deki Jeotermalde Kadınlar (WING), Dünya Jeotermal Kongresi sırasında WING’i küresel olarak devralacaktı. Etkinlik ertelendiğinde devir işlemini nasıl organize ettiniz?

Yönetimdeki bu devir teslimini Nisan ayında WGC 2020’de yapmayı planlamış olsak da, Yeni Zelanda (NZ) WING ekibiyle bir dizi sanal toplantı gerçekleştirdik ve Mayıs 2020’de çığır açtıkları için derin şükranlarımızı ifade ettiğimiz bir oturumla sonlandırdık. Kate Young, sessizce Abbie Dean’e (eski WING Global Yöneticisi – şimdi Kelly Blake’in rolü) teslim edilen bazı güzel lösit WING plakaları tasarladı – son devir teslim görüşmesinde, WING kurucusu Andy Blair için hazırladığımız bir buket çiçek ile, onları NZ ekibine sunduk. Küçük sürprizimizi beğendiler ve WING’in oluşumundan ve başlattıkları girişimlerden gurur duyduklarını ifade ettiler (WING’in 2020 Yol Haritası, WING Büyükelçisi Programı, Geleceğin Liderler Birliği, WINGman Özel Görev Gücü, WING web sitesi ve WING etkinlikleri), ve WING’in 2013’teki başlangıcından bu yana nasıl geliştiğini anımsadık. Yeni Zelanda ekip üyeleri, dizginleri ABD ekibine teslim etmekten hem üzgün hem de yaratımlarının emin ellerde olduğu için mutluydu. Hepimiz için acı tatlı bir andı; ABD ekibi Yeni Zelanda ekibiyle çok gurur duyuyor ve miraslarını sürdürme konusunda biraz gergin, Yeni Zelanda ekibi küresel rolü bırakma konusunda dönüşümlü olarak hüzünlü ve neşeliydi. Yeni ve devam eden girişimler için yüksek beklentilerle olumlu bir notla sona erdi ve WING’i geleceğe taşıdı.

Bunun gibi değişiklikler her zaman zordur. WING’in geçiş sürecinde, özellikle yakın zamanlarda karşılaştığınız temel engeller nelerdir?

İlk işimiz devir teslim öncesi, NZ ekibinden WING’in oluşumu, programları ve gündemi hakkında olabildiğince fazla bilgi almaktı. Neyse ki, süreci 2020’nin başlarında başlatmıştık (Stanford Jeotermal Atölyesi’nden önceki olağan WING Planlama Molası’nda) ve bu fırsatı (ve daha sonra diğerlerini) Andy Blair ve Abbie Dean’i WING vizyonları, NZ ekibinin nasıl çalıştığı ve özellikleri hakkında tüm birikimi öğrenmek için kullandık. Kısa süre sonra, sürecin uzaktan devam ettirilmesi gerektiği açıktı ve bu oldukça iyi işledi. Ayrıca toplu belgelerimizi ve diğer bilgileri daha verimli bir şekilde yönetme ihtiyacının farkına vardık (verilerimizi organize ederek ve bulutta bir paylaşım alanı oluşturarak) ve girişimleri harekete geçirmek için harika bir yol olan Slack’i günlük iletişim için kullanmaya başladık.

Bunlar jeotermal sektöründeki herkes için ve doğal olarak WING gibi gruplar ve dernekler için de zorlu zamanlardır. Akranlarınızla nasıl uyum sağlıyorsunuz ve onlarla nasıl ilişki kuruyorsunuz? Jeotermal konferanslarda ve etkinliklerde yüz yüze etkileşimleri özlüyoruz. WGC 2020 için, Geleceğin Liderleri Forumu ve WING Global Başkanı’nın geçişi dahil olmak üzere çok sayıda WING etkinliği planlamıştık, ancak pandemi, WING’in çevrimiçi platformların kullanımına adapte olmasını gerektirdi. Daha fazla bilgiye erişimi genişletmek ve daha fazla etkileşim sağlamak için WING Elçileri ile düzenli iletişimi sürdürüyor ve WING web sitesini güncelliyoruz. Caity Smith (Küresel Ekip) ve Emily Collis (Yeni Zelanda Ekibi), NZ Global Ekibi tarafından başvurularında sunulan bilgilere göre seçilen 17 kadından oluşan bir grup olan ilk WING Future Leaders Cohort için sanal bir toplantı platformu kullanıyor. Bu kadınlar şu anda onları üst düzey liderlik ve yönetişim rollerine ilerlemek için gerekli olan temel teknik uzmanlıklarının dışında birkaç konuda hazırlamak için düzenlenmiş 10 aylık bir eğitim programına katılıyorlar. Global ekip, girişimlerimizdeki ivmeyi korumak için iki haftada bir çevrimiçi toplantılar yapmaya devam ediyor ve bazen uzun sürseler de onları dört gözle bekliyoruz. Her zaman çok açık bir iletişim tarzımız oldu – farklı fikirlerimizle iyi sonuçlara ulaşmak için çalışıyoruz ve işi aramıza delege ediyoruz. Kısa süre önce çekirdek ekibe iki WING adamı daha katıldı ve bir de “Dünyanın En Küçük WING Adamı” olan, 14 Ağustos 2020 doğumlu Küresel WING Ekibi üyesi Mary Mann’ın oğlu Amos var!

GRC Yıllık Toplantısı, ABD sektörü için önemli bir etkinlik olmuştur. Bu yıl sanal olarak gerçekleşecek etkinliğe, WING nasıl hazırlanıyor?

Konferanslar sanal hale geldiğinde, WING sanal hale gelir! Bu yılki GRC Yıllık Toplantısı için WING, sanal Expo’daki bir stantla varlığını sürdürüyor – herkes sohbet etmek için “uğrayabilir”. Sanal konferansa katılmaları için 10 öğrenciye sponsor oluyoruz ve her zamanki gibi posterleri inceliyor, değerlendiriyoruz. Hepimizin WGC 2021’de şahsen bir araya geleceğini umarak, birkaç önemli yüz yüze WING etkinliği planladık. Bu etkinliklerden ikisi halka açık: WING networking resepsiyonu ve yakındaki bir bira fabrikasında WING Battle of the Bands. Diğer ikisi yalnızca davet üzerine gerçekleşecek olan WING Elçileri toplantısı ve WING Geleceğin Liderleri Kohort toplantısı. Şu anda bir dizi yeni sponsorluk paketini tamamlıyoruz. Spoiler uyarısı: bazıları, sponsorların 32 ülkeden WING temsilcileriyle ağ kurma ve jeotermal topluluğundaki yeni nesil kadın liderleri tanıma fırsatına sahip olduğu “yalnızca davetle” etkinliklere katılımı içeriyor.

Jeotermalde petrol ve gaz sektörü oyuncularına artan ilgi var. WING’in faaliyetlerine veya genel olarak jeotermale olan ilgide bir etki gördünüz mü?

Çok güncel bir konuya değindiniz. Petrol ve gaz sektöründeki birçok kadın ve erkek, hızla oluşmaya devam eden enerji geçişinde ve/veya kurumsal ESG (Çevre, Sosyal ve Yönetişim) kuruluşlarında çalışıyor. Jeotermal ve hidrokarbon teknolojileri ve iş akışları arasındaki yakınlığı tanımanın yanı sıra, bu kuruluşlar gezegenimizi iyileştirmek için hızlı hareket etme ihtiyacını anlıyor. İklim değişikliği hakkındaki tartışma, kısmen olumsuz olayların bir araya gelmesiyle katalize edilen 2020’de gelişti. Ancak petrol ve gaz sektörünün ilgisi, jeotermal endüstrisine yeni fikirler ve yeni teknolojiler getiriyor. Aynı zamanda, petrol ve gaz geliştirme konusunda uzun bir geçmişi olan birçok ülkede hükümetler, jeotermal dahil olmak üzere temiz enerji teknolojilerini destekliyor. Petrol ve gaz dünyasının ilgisi, jeotermal sektörüne dönmek isteyen büyük bir grup insana WING hakkında bilgi verme fırsatını da beraberinde getiriyor. Elbette bu, WING’in üyeliğinin artmasına ve cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı oluyor – ancak daha da önemlisi, yakından ilgili bir sektörün bir yüzyıldan uzun ilerlemesinden yararlanarak jeotermal kaynakları geliştirmek için yeni bakış açıları ve farklı fikirler getiriyor.

Petrol sektörü belirsiz bir gelecekle karşı karşıyayken, genç nesillerin giderek yer bilimlerinde eğitime daha az ilgi gösterdiğine dair ibareler var. Küresel enerji geçişi bağlamında yerbilimlerinin geleceği sorulsaydı ne derdiniz? Yer bilimlerinde bir gelecek var mı?

Ben bir jeoloğum, bu yüzden belki de önyargılıyım – ama benim fikrim, yararlı yeraltı kaynakları konusunda bir sıkıntısı olmadığı gerçeği ile, yer bilimlerinde parlak bir gelecek olduğu yönünde; jeotermal bunlardan sadece biri. Ortak mücadelemiz, Yükseköğretim programlarına girenlere doğru mesajı göndermek ve müfredatımızı temiz enerji teknolojileri ve kritik minerallere göre uyarlamaktır. Kombinasyon halinde bunlar, yerbilimcilerin temiz enerji teknolojileri ve kritik minerallerle ilgilenme fırsatlarını etkin bir şekilde pazarlayabilir ve geleneksel petrol ve gaz veya madencilik işlerine bir alternatif sağlayan kariyer yolları açabilir. Genç nesil teknolojiyi seviyor ve kaynakları daha güvenli ve geçmişe göre daha az olumsuz etkiyle geliştirmek için yeni fikirler getiriyor. Fikirleri ve idealizmleri gerekli ve isteniyor – ve bence bunu biliyorlar. Kesinlikle evet diyorum, yer bilimlerinde bir gelecek var – çünkü gelecek nesil yerbilimciler oldukça uyanık.  Mineraller, sıcak sıvılar çıkartmak, yer altı kirliliğini hafifletmek, CO2 depolama lanları bulmak, yeraltı rezervuarlarında güvenli bir şekilde üretim yapmak ya da cinsiyet eşitliğini teşvik etmek gibi alanlarda bizden çok daha iyi işler yapacaklar.

Çalışmalarından dolayı kendisini ve ABD ekibini alkışlıyor ve Ann’e teşekkür ediyoruz… ve Andy Blair liderliğindeki Yeni Zelanda WING ekibine de temel çalışmaları için çok teşekkür ederiz.

WING ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, WING web sitesine ve WING Facebook Grubuna bakabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy