Haberler

Jeotermalde Kadınlar (WING) Ödülleri kazananları açıklandı

WING 2020 Ödülleri kazananları
Cannur Bozkurt 11 Ara 2020

Jeotermalde Kadınlar (WING), Andy Blair'e özel bir beşinci ödül ile dört temel değerini kucaklayan ve yaşayan dört üyesini onurlandıran 2020 WING Ödülleri'nin kazananları hakkında bilgiler paylaştı.

Bu Ekim ayında Sanal GR (C) Yıllık Toplantısı ve Fuarı sırasında açıklanan Jeotermalde Kadınlar (WING) ABD ülke ekibi, dördüncü kez verilen yıllık WING ödüllerinin kazananları hakkında ayrıntıları paylaştı.

WING’in temel değerlerini benimseyen WING üyeleri, jeotermal topluluktaki kadınların eğitimini, profesyonel gelişimini ve ilerlemesini teşvik etme misyonunu daha da ilerletmeye yardımcı oluyor. WING, her yıl temel değerlerini kucakladığı ve yaşadığı için dört üyesini onurlandırıyor.

2020 WING ödülleri için kazananlar:

Cesur – Jamie Beard, Texas Austin Üniversitesi Jeotermal Girişimcilik Organizasyonu,

Jamie’nin organizasyonu, 2020 yazında petrol ve gazı jeotermale çevirmeyi amaçlayan PIVOT 2020 panel oturumlarıyla büyük bir sıçrama yaptı. Bu organizasyonun ana amacı, insanları ağ kurma da dahil olmak üzere birçok farklı yolla birbirine bağlamak, aynı zamanda yeni başlayanlar ve iki endüstri arasında teknik uygulanabilirliği olanlarla bağlantılar kurmaktır. Jeotermalin her yerde kullanılabileceği anlayışına doğru çalışıyor!

Petrol ve gaz / jeotermal geçişinde hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir ilham kaynağı olan Jamie, jeotermal topluluğu için ileri görüşlü tutkusu ile hem vizyoner hem de gerçekçi olarak tanımlanmıştır.

Güçlendirici – Diana Adhiambo Macodawa, GDC

Diana, 12 yıl çalıştığı Kenya GDC’de, kendisi dışında ikisi daha kadın olan 70 mühendisten oluşan bir grupta işe başladı. GDC’deki liderliğinin kariyerinin başlarında kendisini ileriye götürmesi ve erkek egemen alanda onu desteklemesi için cesaretlendirdiği ve güçlendirdiği için WING tarafından onurlandırıldı. Geçen yıl, IEK-South Rift şubesini başlatan öncülerden biriydi ve IEK-South Rift’in savunuculuk komitesinin bir üyesi olarak, genç mühendisleri liderlik pozisyonları için çalışmaya ve politika değişikliklerini etkilemeye teşvik etti.

Bir iş arkadaşı olarak, meslektaşları Diana tarafından fikirlerinin her zaman desteklendiğini ve Diana’nın sıkı çalışmalarıyla tanındığını belirtmekteler. Diana genellikle meslektaşlarını hedeflerine ulaşmaları ve her fırsatta kendilerini geliştirmeleri için güçlendirmektedir.

Açıklık – Esther Nyambura Njuguna, GDC

Esther, Kenya’daki GDC’de bir mühendis ve şu anda Menengai jeotermal sahasındaki jeotermal akışkanın doğrudan kullanımı üzerinde çalışıyor.

Esther, ‘açık olmanın’ ifade ettiği her şeyi bünyesinde barındırıyor. Doğrudur, dürüst davranır ve deneyimlerini başkalarıyla kolayca paylaşır. Etik konuları gündeme getirmekten korkmaz, gerekirse onlara meydan okur ve her şekilde çeşitlilik için çaba gösterir. Esther kendini şöyle ifade etmektedir: “İnsanları olumlu etkilediğimi, dürüst olduğumu ve kendimi büyük bir bütünlük içinde taşıdığımı bilmek en büyük zevkim.”

İlgili – Málfrídur Ómarsdóttir, GRÓ GTP

Bu ödülü Málfríður Ómarsdóttir ya da kendisine hitap edildiği şekli ile Fríða’dan daha fazla hak eden birini düşünmek imkansız. Fríða Ómarsdóttir, İzlanda’daki UNESCO GRÓ Jeotermal Eğitim Programında bir çevre bilimcisidir. Gerçekten çok gerçekçi ve şefkatli bir tavra sahiptir, bu da onu WING Caring Ödülü için uygun bir aday yapıyor. İzlanda’ya eğitim için gelen bursiyerler için “evden uzakta bir ev” yaratmayı garantiliyor. Yüzme dersleri, kayak dersleri, İzlandaca dersleri, örgü dersleri ve bursiyerlerine ücretsiz saç kesimi vermek için yoğun programından zaman ayırıyor. Onun sayesinde çoğumuz artık kendimizi boğulmaktan kurtarabiliriz.

Yabancı bir ülkede herhangi bir sorun çıkması durumunda her zaman ona ulaşabilirsiniz. Ayrıca, bursiyerlerin çoğunun cinsiyet eşitliğinin pek de önemsenmediği gelişmekte olan ülkelerden gelmesine rağmen, bursiyerlerin çevreyi önemseme, geri dönüşüm ve en önemlisi cinsiyet eşitliği hakkında bilgi edinmesini sağlar. Onun sayesinde birçok bursiyer kendi ülkelerindeki cinsiyet eşitsizliklerinin farkına varmaya ve bunu değiştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

Kendisi, merhamet ve özverili insanın yaşayan örneğidir. Hangi ülkeyi ziyaret ederse etsin, sıcak bir karşılamanın onu her zaman beklemesi şaşırtıcı değildir.

Açık-İlgili-Güçlendirici-Cesur – Andy Blair, Upflow / IGA

Andy Blair, 5 yıl boyunca Jeotermalde Kadınlar için Küresel Başkan olarak görev yaptı ve bu 5 yıl boyunca WING Temel Değerlerinin her yönünü tanımladı. WING’i tüm değerleri ile temsil ettiği için bu yıl kendisine özel bir ödül verildi. Girdiği her odayı aydınlatıyor, içinde bulunduğu her sohbete güçlü ama düşünceli bir fikir katıyor. WING ABD ekibi, Andy’nin kendilerine duyduğu güvenden dolayı Global Kurul rolünü üstlenmede motive oldu ve güçlenmiş hissetti. Yeni görevlerinde onun mentorluğunu aramaya devam ettiklerini belirten ekip, WING davası için harika bir yüz olan Andy’i ve bu organizasyonda hala devam eden tüm çabalarını takdir ediyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy