Haberler

Jeotermale uyanan büyük petrol şirketleri, Eavor Technologies’e yatırım yapıyor

Kanada, Alberta'da Eavor Technologies pilot projesi (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 19 Şub 2021

Büyük petrol şirketleri jeotermal uyanış yaşıyor. Kanadalı Eavor Technologies, BP ve Chevron tarafından sağlanan fonlar da dahil olmak üzere çeşitli girişim fonlarından 40 milyon ABD doları tutarında finansman sağladı.

Eavor (Eva olarak okunur) Technologies Inc., 40 milyon dolarlık finans turunu tamamladığını bildirdi. Yatırımlar ve bunların etrafında oluşturulan ortaklıklar, teknolojinin ticarileştirilmesi ve Eavor’un halihazırda kapsamlı olan proje hattını ölçeklendirmesine yardımcı olmak için kritik öneme sahip. Yatırım şirketleri arasında BP ve Chevron’un risk kollarının yanı sıra Temasek Holdings, BDC Capital, Eversource ve Vickers Venture Partners yer alıyor.

Eavor’ın Eavor-Loop (TM) olarak bilinen teknolojisi, dev bir şarj edilebilir pil gibi dünyanın doğal ısısını kullanır. Akışkanlar toprak tarafından ısıtılır ve kapalı bir yeraltı kuyu ağında dolaştırılarak güvenilir ve tutarlı bir enerji kaynağı ortaya çıkar. Eavor’ın teknolojisi, ölçeklenebilir bir “her yere gitme” çözümü olması ve sıfır emisyonla dağıtılabilir güç üretmek için jeotermal ısıyı toplamasıyla diğer jeotermal türlerinden farklıdır.

Eavor-Loop’un (TM) çevresel faydalarına ek olarak, ısı hasadının tutarlılığı, ona kömür ve nükleer gibi geleneksel temel yük gücü biçimlerini doğrudan değiştirme potansiyeli verir. Tasarımının dağıtılabilir doğası aynı zamanda Eavor-Loop’u (TM) bir enerji depolama biçimi haline getirir ve böylece rüzgar ve güneş gibi kesintili güç kaynakları için tekil bir tamamlayıcıdır.

Yatırımlar aynı zamanda Eavor’ın Eavor-Loop’un (TM) temiz sevk gücünün maliyetini tüm pazarlarda rekabetçi bir fiyat noktasına çekmek için devam eden araştırma ve geliştirme çabalarını da destekleyecektir.

BP’den Felipe Arbelaez, konuya ilişkin şöyle konuştu: “Eavor’un potansiyelinin büyüyen rüzgar ve güneş portföylerimizde tamamlayıcı olabileceğini görüyoruz. Uzmanlığımız ve deneyimimiz, BP’yi Eavor’un büyümesini desteklemek için tam donanımlı hale getiriyor. Eavor’nınki gibi bir teknoloji, jeotermal güç ve ısı sağlama ve düşük karbonlu bir geleceğin kilidini açma potansiyeline sahip.”

Eavor Technologies Inc. Başkanı ve CEO’su John Redfern ise şunları ekledi: “Bu turda finansman kapandığında temiz, dağıtılabilir güç maliyetini evrensel olarak rekabetçi bir düzeye indirmeyi dört gözle bekleyebileceğimiz için mutluyum – bu yenilenebilir enerjide önemli bir kilometre taşı. BP ve Chevron gibi şirketlerin katılımı, teknolojimizin fantastik bir onayını, bugüne kadar kaydettiğimiz ilerlemeyi ve küresel ölçeklenebilirlik vaadini temsil ediyor”.

Kaynak: Eavor Technologies Basın Bülteni