Haberler

Jeotermali teşvik eden Endonezya, 2020’de yeni destekleyici düzenlemeler hedefliyor

Muara Laboh jeotermal proje sondaj sahasında sondaj kulesi, Endonezya (kaynak: Sumitomo Corp.)
Cannur Bozkurt 8 Nis 2020

Endonezya'da hükümet, jeotermal yatırımların bankalarca kabul edilebilirlik ve güvenilirliğini arttırmaya yardımcı olmak için bazı sondajları yaparak arama dönemi riskini azaltacak yeni düzenleme üzerinde çalışıyor.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM), devletçe gerçekleştirilecek sondaj veya arama yönetmeliğini, hükümet tarafından bu yıl tamamlanmasını hedefliyor.

Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı Jeotermal Müdürü Ida Nuryatin Finahari, şu anda hükümlerin tartışılma aşamasında olduklarını açıkladı.

“Hükümet tarafından gerçekleştirilecek aramanın kriterleri, Yeni Yenilenebilir Enerji ve Enerjinin Korunması Genel Müdürlüğü (EBTKE) ve Jeoloji Ajansı tarafından görüşülüyor. (Hedef) bu sene sonuçlandırmak,” dedi.

İda, yüksek keşif riskleri ve proje ekonomik sorunları gibi jeotermal enerji geliştirme çabalarında bazı engeller olduğunu söyledi. Endonezya’daki jeotermal potansiyelin 24.000 MW civarında olduğu tahmin edilirken, sadece 2.100 MW ya da başka bir deyişle   potansiyelin % 8.9’luk düşük bir oranı kullanılmakta.

Ida’ya göre, hükümet tarafından gerçekleştirilecek arama, jeotermal endüstri yatırımcıları tarafından talep ediliyor. Ida, “Hükümetin keşfi, Jeotermal Çalışma Alanının (WKP) ticari varlıklara sunulmadan önce bankalarca kabul edilebilirlik ve güvenilirliğini artırabilir” dedi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy