Haberler

Jeotermalin geleceği, amacı ve ezber bozan petrol ve gaz sektörü

Pivot2020 - sosyal medya kartı
Cannur Bozkurt 23 Kas 2020

Texas Üniversitesi Jeotermal Girişimcilik Oluşumu Jamie Beard’den Jeotermal sektörü, jeotermalde gerçek, petrol ve gaz angajmanına ısınacak kadar açık mı ve bu konudaki tartışmayı nasıl şekillendirebiliriz üzerine bir makale.

Teksas, Austin’deki Jeotermal Girişimcilik Oluşumu’na ait, jeotermal enerjinin geleceği hakkında bir blog olan fantastik HeatBeat blogunu hala keşfetmediyseniz, bir göz atmalısınız.

Jeotermali, petrol sektörüyle bağlantılı olarak ele alan blog, teknik yönlere dair harika içgörüler sağlıyor. Aynı zamanda petrol ve gaz teknolojisinin ve teknik bilginin jeotermal sektörüne aktarımının nasıl görünebileceğini de dokunuyor. Pivot2020 etkinliği, bu transferin nasıl görünebileceğini ya da son zamanlarda “jeotermalin petrol ve gaz sektörüne ne amaç sunabiliri” ayrıntılı olarak tartıştı.

Hem petrol hizmet firmaları hem de bazı büyük petrol şirketlerinin jeotermal enerjiye artan ilgisi şüphesiz ilginç tartışmalara yol açıyor. Sektörün yüzey altı yönleriyle veya bu konuda petrolle ilgili bir geçmişi olmayan insanlar için Jamie Beard’ın blog ve röportajları ilginç karşılanıyor.

Jamie Beard bir enerji ve düzenleme avukatı ve geleceğin temel yük temiz enerjisi olarak jeotermalin ömür boyu savunucusu ve Austin’deki Texas Üniversitesi’nde Jeotermal Girişimcilik Oluşumu’nun (GEO) İcra Direktörüdür.

“‘Petrol ve gaz’ jeotermal olursa, jeotermal ne hale gelir?” konulu son paylaşımında, jeotermalde – petrol ve gaz ölçeğinde jeotermal enerji – gerçek ve sürekli petrol ve gaz katılımının neye benzeyeceği sorusuna bakıyor? ”

Ama jeotermal sektörü, petrol ve gazın gerçek ve sürekli ilgi ve katılımı konusunda yeterince açık mı? Bu kadar farklı gruplar arasında işbirliği nasıl oluşturulur? … Ve sosyal ruhsat unsuru, petrol ve gaz oyuncularının katılımıyla nasıl yönlendirilebilir?

Petrol ve gaz sektörünü bu gezegende iklim değişikliğini çözmek için çok önemli, yetenekli ve kaynaklara sahip bir varlık olarak tanımlıyor ve jeotermal, onlara “zaten bildiklerini ve yaptıklarını” kullanma fırsatı sunuyor.

Petrol fiyatlarında net bir geri dönüş olmaksızın teknolojik gelişmelere ve farklı zamanlara bakarak, petrol sektörünün jeotermalle ilgili önceki yarı kalpli bakışlarının şimdi oldukça farklı görünebileceğini açıklıyor. Daha büyük oyunculardan bazıları, heyecan verici ve hızlı hareket eden sonuçlar sağlayan “kilit yetenekleri jeotermal problem setlerine doğru yeniden tasarlıyor”.

Jamie ve meslektaşları tarafından kurulan Pivot 2020 etkinliğinde, Konvansiyonel Jeotermal ve Mühendislik / Geliştirilmiş Jeotermal Sistemlerin klasik sona ermesine bir ek olarak Gelişmiş Jeotermal Sistemler teriminin ortaya çıktığını bile hatırlıyorum. Çok daha geniş ölçek ve risk azaltma potansiyeli getirebilecek kapalı döngü teknolojisi yaklaşımı, sondaj teknolojisindeki gelişmeler ve çok daha fazlasıyla, tamamen yeni bir oyun alanına bakabiliriz.

Yaklaşık 10 yıl önce büyük petrol şirketlerinden birinin baş stratejistiyle Alexander Richter arasında geçen bir konuşmada da ortaya konduğu üzere, “ölçek” açıktı ve bu nedenle küçük ölçekli jeotermal, büyüklerin kaynağı ciddi bir şekilde incelemeleri için kilit bir engel olarak görülüyordu. Yeni gelişmiş jeotermal sistemler ve EGS ile aslında ölçeğe ulaşabiliriz.

Jamie, makalesinde, basitçe petrol ve gaz teknolojilerinin uygulanması gerektiğini, aksi takdirde “jeotermal endüstrisinde işleri her zamanki gibi sürdürerek” bir yere varılamayacağı görüşünü paylaşıyor. Şu anda, ABD’de ortalama olarak açılan yaklaşık 15 jeotermal kuyu var; petrol ve gaz kuyu sayısı ise 20.000 civarında. Jamie, bunun jeotermale ekleyebileceği hız dramatik olacağını ve sadece jeotermali değiştirmeyeceğini, aynı zamanda sektörü kesinlikle dönüştüreceğini belirtiyor.

Politika çalışmaları, pazarlama, temsilin yanı sıra iletişim ve medya. Jamie’nin tarif ettiği türden bir ölçek eklemek, bunu açıkça orantısız hale getirecektir, örn. düzenleyici çalışma durumunda. Petrol ve gaz sektörünün “jeotermal” amacı ile eşleştirilmiş güçlü lobi çalışması, oyunu dramatik bir şekilde değiştirecektir.

Bu senaryoların nasıl görünebileceği Jamie tarafından çok iyi anlatılmış. Buradan tüm makaleye ulaşabilirsiniz. Bunlar heyecan verici zamanlar ve gerçekten işleri jeotermal için değiştirebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy