Haberler

JESDER, Aydın’Iı jeotermal ile ısıtmaya hazırız dedi

Aydın Latmos'dan bir görünüm (kaynak: Aydın Büyükşehir Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 28 May 2020

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk yaptığı açıklamada yaklaşık 3 bin dönüme yakın seranın ısıtılması ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu (YK) Başkanı Ufuk Şentürk tarafından yapılan açıklama aracılığı ile JESDER üyesi şirketler, ısıtma ve sıcak su alanında da hizmete hazır olduklarını duyurdu.

Aydın’da toplam 29 santral ve 790 MWe kurulu güç jeotermal elektrik üretim santrali işleten şirketler, bölgenin elektrik enerji ihtiyacının 2,5 katı oranında enerji arzı sağlamaktalar. Aydın’da uzun yıllardır devam ettirilen yatırımlarla, Aydın’ın Türkiye’nin yenilenebilir enerji üslerinden biri olması için çalışmaya devam eden JESDER üyesi şirketler, şimdi de sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında hanelerin ve seraların ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamaya hazırlanıyorlar.

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “JESDER olarak bugüne kadar Manisa’da 10 bin, Afyon’da da 25 bin konutun ve binlerce dönüm seranın ısı ihtiyacını jeotermal kaynaklardan karşıladık. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Manisa, Denizli ve Aydın’da devam eden yaklaşık 3 bin dönüme yakın seranın ısıtılması ile ilgili çalışmalarımız tüm halkımız tarafından bilinmektedir. Bu çalışmalar sonlandığında 5 bin vatandaşımız iş ve ekmek sahibi olacaktır. Aydınlı hemşehrilerimizin de ısıtma giderlerini unutmasını istiyoruz. Yerel yönetimlerimizden talep almak üzere teknik hazırlıklarımızı tamamladık. Hanelerin yıl içerisindeki gider kalemlerinin başında ısıtma bedeli yer alıyor…”

“… JESDER olarak Aydın’da 29 santral ile hizmet veriyoruz. Uzun yıllardır Aydın’da hemşirelerimiz ile birçok başarı elde ettik. Kazancımızı yine burada yatırıma dönüştürdük. İstihdamımızı artırdık. Çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirdik. Aydın’ın ısınmasında yeni bir dönem başlatmak niyetindeyiz. Bugüne kadar 35 bin konutun ve yüzlerce dönüm seranın ısı ihtiyacını jeotermal kaynaklardan karşılayan JESDER üyeleri, Aydın’ın tamamında Yerel Yönetimlerimiz ile birlikte bunu sağlamaya hazır. 6 milyon konut ve serayı ısıtabiliriz”.

Kaynak: Aydın Kulis