Haberler

JESDER ile Alman Federal Jeotermal Derneği arasında işbirliği anlaşması imzalandı

JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap ve BVG Özel Yetkilisi Horst Kreuter işbiliği anlaşması imzalarken (kaynak: JESDER)
Cannur Bozkurt 26 Eki 2018

JETCO 1. Dönem Toplantısı kapsamında JESDER ile Alman Federal Jeotermal Derneği / Bundesverband Geothermie e.V. işbirliği anlaşması imzalayarak ortak çalışmalar yapma kararı aldılar.

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı kapsamında Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap ile Federal Jeotermal Derneği / Bundesverband Geothermie e.V. Özel Yetkilisi Dr. Horst Kreuter tarafından bir centilmenlik anlaşması imzalandı.

Taraflar aynı zamanda, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’ın Türkiye’yi ziyaretinde enerjiyle ilgili Maspo Enerji ile termik santraller üzerine yapılacak olan anlaşmanın kriterlerini de belirlediler.

Anlaşma kapsamında JESDER ve Bundesverband Geothermie e.V., ortak bir Çalışma Grubu oluşturacak ve düzenli buluşmalar ve ziyaretler gerçekleştirecekler. İki kuruluş aynı zamanda ortak seminerler ve konferanslar düzenleyecek, ortak bildiriler ve açıklamalar yayınlayacaklar.

JESDER Başkanı Ali Kındap, Almanya’nın jeotermal elektrik enerjisine özel bir önem verdiğini ve bu alana yönelik teknolojilerin gelişiminde öncü rolü oynadığını belirterek, “İşbirliğimiz, Alman şirketlerinin Türkiye’ye yönelik ilgisinin en somut göstergesidir. Taraflar arasındaki işbirliği geliştikçe Alman şirketlerinin enerji sektörüne yatırımlarının daha da artacağına inanıyorum” dedi.

JESDER ve Bundesverband Geothermie e.V., Avrupa Birliği’nin bir projesi olan GEORISK kapmasında jeotermal yatırımların finansmanı, güvence altına alınması ve sondaj risklerinin karşılanması konusunda ortak çalışmalara katılıyorlar.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısının açılış konuşmasında Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının artarak devam edeceğine inandığını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda daha çok Alman firmanın ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: JESDER Basın Bülteni