Haberler

JESDER YK Başkanı Şentürk: “Türkiye yenilenebilir enerjide cazibe merkezi olacak”

Pamukören jeotermal santrali, Türkiye (kaynak: Verkís)
Cannur Bozkurt 16 May 2020

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk, fosil yakıtlara olan ilginin küresel çapta azaldığını belirterek, Türkiye’nin doğal kaynakları ile yenilenebilir enerjide yeni bir başarı öyküsü yazacağını belirtti.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu (YK) Başkanı Ufuk Şentürk, yenilenebilir enerjinin son 10 yıldaki yükselişinin, içinde bulunduğumuz Covid-19 salgın tehdidi döneminde arttığına dikkat çekti.

Şentürk; “Bugün geldiğimiz noktada dünyanın yenilenebilir enerji kurulu gücü geçen yıla kıyasla 171 GW arttı. Küresel çapta jeotermalde kapasite artışı 0.7 GW olarak gerçekleşti. Koronavirüs sürecini de düşünürsek ülkeler ekonomik istikrarı sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarıyla sürdürülebilir bir büyüme yakalamak istiyor. Ülkemiz jeotermal, rüzgar ve güneş enerjisi konusunda birçok ülkeye kıyasla çok daha şanslı. Türkiye jeotermalde istikrarlı yatırımı ile 1.526 MWe kurulu kapasitesi ile ABD, Endonezya ve Filipinler’in ardından 4. sırada yer alıyor.” dedi.

Şentürk açıklamalarına şöyle devam etti: “2050 yılına kadar dünya genelinde yenilenebilir enerji sektöründe yaklaşık 42 milyon yeni iş yaratılması sonucu istihdamın bugünkü seviyenin dört katına çıkması bekleniyor. Türkiye bu noktada çekim merkezi olmayı sürdürecek. Uzak Doğulu şirketler şimdiden ülkemizde 1.000 megavatlık jeotermal, 5 bin megavatlık güneş, 1.000 megavatlık biyokütle enerji hedefleri olduğunu açıkladı. Önümüzdeki yıl bu açıklamaların katlanarak artacağını öngörüyoruz. Yeni yatırımlar için kıymetli, değerli bir coğrafyadayız. Bu sayede önümüzdeki dönemde kapımız daha fazla çalınacak. Yenilenebilir enerjinin, jeotermal enerjinin Türkiye’ye, vatandaşlarımıza sağladığı ve bundan sonraki süreçte sağlayacağı katma değeri daha çok dile getirmeliyiz. El birliğiyle yenilenebilir enerjide küresel çapta bir başarı hikayesi yazacağız.”

JESDER YK başkanı, ayrıca derneğe üye şirketlerin pandemi sonrasında jeotermal enerji ve tarım alanında ikincil yatırım planının yer aldığını belirterek, farklı il ve ilçelerde jeotermal ısıtma projelerini hayata geçirmeye devam ettiklerini belirtti.

Kaynak: Ticaret Gazetesi