Haberler

JESDER’in yıllık konferansı GT 2020, Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşti

JESDER Yönetim Kurulu Başkanı U. Şentürk, GT 2020 açılış konuşması (kaynak: Fotokopter)
Cannur Bozkurt 10 Şub 2020

JESDER tarafından düzenlenen yıllık Jeotermal Kongre ve Fuarı GT, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Ankara, Bilkent Otel’de gerçekleşti.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından her yıl Şubat ayında düzenlenen GT’nin bu yıl dördüncüsü  yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti.

Hedefi Türkiye’nin jeotermal enerji kaynaklarının geliştirilmesinde farklı bilim dallarından mühendis ve bilim insanları, yatırımcı, tedarikçi, kamu ve özel sektör çalışanlarının görüşlerini sunarak tartışabilecekleri, tanışabilecekleri, ürün ve hizmetlerini tanıtabilecekleri bir ortam yaratmak olan Kongrenin bu yılki katılımcılarının çoğunluğunu kamu oluşturdu.

Kongrenin açılışına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yatırımcılara teşekkür  ettiği konuşmasında, Türkiye’yi, Dünya kurulu güç sıralamasında birinci olarak görmek istediklerini belirtti. Entegre sistemlerin hayata geçirilmesi, elektrik üretiminin ardından kent ve sera ısıtmaları ve termal oteller ile verimliliğin arttırılması gerektiğini belirten Bakan, MTA’nın da yeni sahalar arayacağı bilgisini de verdi.

Bakan ayrıca, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği tüketmek isteyen kullanıcılar için bir tarife üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Şu anda TBMM’nin ilgili komisyonunda tarife üzerinde çalışılıyor. Meclisimizin takvimine göre süreç tamamlanacak. Sonrasında EPDK ilgili tarifeyi yayınlayacak. Böylece isteyen aboneler tedarik şirketleri vasıtasıyla bu tarifeden yararlanabilecek.” dedi.

Enerji Kentleri Birliği Başkanı Denizli Belediye Başkanı’nın moderatörlüğünü yürüttüğü oturumda Belediye Başkanları, JES’lerin bulunduğu bölgelerde yaşanan halk ile ilgili sıkıntıları ve ısıtma, sera projelerine ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Sektörün beklediği teşvik mekanizmasına ilişkin bir açıklamanın gelmediği Kongre bilim insanlarının ve hizmet sağlayıcılarının sunumları ile tamamlandı.

Kaynak: Jeotermal Haberler