Haberler

JES’lerde COVID-19 etkisi ve “YEKDEM başvuru tarihi ötelensin” talebi

JESDER YK Başkanı Ufuk Şentürk (kaynak: U. Şentürk LinkedIn hesabı)
Cannur Bozkurt 22 Mar 2020

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, korona virus olarak bilinen COVID-19 salgınının 2020 yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanan yeni santralleri olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Ülke ekonomileriyle birlikte pek çok sektörü etkileyen koronavirüsden etkilenen sektörlere, jeotermal enerji üreticileri ve yatırımcıları da eklendi. 2019 yıl sonu itibariyle 8 bin gigavat saat üretim gerçekleştiren Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) üyeleri, 2020 sonuna kadar öngörülen yeni Jeotermal Elektrik Santralleri (JES) ile ilgili oluşan mücbir sebepleri, kaygı ve riskleri paylaştı.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, “Kısa süre önce Koronavirüs’ün Dünya Sağlık Örgütü’nce pandemi olarak ilan edilmesiyle, tedarikçilerimiz kanalında alınan önlemler hayata geçirildi. Jeotermal elektrik üreticileri olarak birçok başlık altındaki tedarikimizi Çin ve Avrupa ülkelerinden temin ediyoruz. Hali hazırda küresel ölçekteki tedarik zincirimizde hem kendilerinden kaynaklı hem de ülkelerinde koronavirüs yayılımını engellemek için uygulanan önlemler nedeniyle gecikmeler artarak devam ediyor” dedi.

Yıl başında hayata geçirilmesi planlanan ve hali hazırda çalışmaları devam eden projelerin durma noktasına geldiğini, bu sürecin 7 yeni JES’i etkileyeceğini belirten Şentürk, “Yabancı ve yerli tedarikçilerimiz hem makina hem de malzeme temin sürelerini belirsiz bir tarihe erteledi. Finansmanı YEKDEM’e girecek şekilde çalışmalarına başlanan santrallerin, mekanizmaya göre en son Aralık 2020’de devreye girmesi gerekiyor. Oluşan bu mücbir sebep nedeniyle santrallerin özellikle yatırım finansmanı, fizibilitesi ve devreye alınamaması nedeniyle büyük yatırım mağduriyetlerinin doğacağını düşünüyoruz.”

Tarihi belirsiz tedarikçi ertelenmeleri nedeni ile YEKDEM mekanizmasına teslim edilemeyecek JES’ler için ‘Lisans Yönetmeliği’nde yer alan ‘mücbir sebep’ durumunun kabul edilmesini ve belirlenen tarihin ötelenmesi gerektiğini düşündüklerini belirten Şentürk açıklamalarına şöyle devam etti: “Alınacak ‘mücbir sebep’ kararı, ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerinin tutturulmasına olumlu etki yapacak, sektörümüz ve ülke ekonomimiz açısından önemli bir adım olacaktır.”

Kaynak: Sanayi Gazetesi