Haberler

KAEÜ’nin jeotermal kaynaklı Ar-Ge serası açıldı

Kırşehir Ahi Evran Üni., Ar-Ge Serası (kaynak: KAEÜ web sayfası)
Cannur Bozkurt 3 Mar 2020

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, jeotermal kaynaklı Ar-Ge serasının açıldığını duyurdu. Seranın yeni teknolojilerle yerli üretime destek sağlaması ve okulun öğrencilerine uygulama alanları oluşturması öngörülüyor.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ) merkez yerleşkesinde yapımı tamamlanan ve ısıtması jeotermal kaynaklar aracılığı ile sağlanan Ar-Ge serasının açılışı 28 Şubat’ta gerçekleştirildi.

Ar-Ge Serasının açılışında bir konuşma yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ar-Ge Serasının üniversitede yeni teknolojilerle yerli üretime destek sağlayacağını ve üniversite öğrencileri için uygulama alanı oluşturulacağını söyledi. Serada öğrencilerin yanı sıra çiftçilere de seracılık eğitiminin verilerek kalkınmaya akademik anlamda katkı sağlanacağını vurgulayan Rektör Karakaya, jeotermal seralar ile bölgedeki çekirdek ailenin geçimine ve kadın istihdamına da destek olacaklarını kaydetti.

İşletme binası, idari ve makine bölümleri olmak üzere iki kısımdan oluşan Ar-Ge Serası, toplamda 465 m² alana sahip. İdari kısımda tarım üreticilerinin toplantılarını düzenleyeceği çok amaçlı bir salon, iki ofis, mutfak ve soğuk hava deposu yer alırken bin 535 m² olan venlo tipi cam araştırma serasında yedi kompartıman bulunuyor. Yedi kompartımanın altı kompartımanında topraksız tarım uygulaması ile Çelik Köklendirme, Topraksız Tarım Kesme Çiçek, Fide Üretim, Topraksız Tarım Katı Ortam, Hidroponik ve Aeroponik Uygulama, Alternatif Ürünler Üretim Serası ve bir kompartımanı da topraklı tarım serası oluşturuyor. Çeşitli üretim alanlarından oluşan Ar-Ge Seramızda çok çeşitli ürünler üretilmesi planlanıyor. Toplam alan içerisinde aynı zamanda 11 araçlık otopark yer alıyor.

Kaynak: KAEÜ