Haberler

Kanadalı firma, Alberta, Kanada’da lityum çıkarma işlemleri için akışkan testini büyütüyor

Lityum çıkarmaya genel bakış (kaynak: E3 Metals Corp.)
Cannur Bozkurt 24 Kas 2019

Kanadalı lityum geliştirme şirketi E3 Metals Corp, Kanada'nın Alberta eyaletindeki E3 Metalleri Lityum Projesinden toplanan akışkan ile tescilli lityum çıkarma işleminin artırılması için çalışmaya başladı.

Kanadalı E3 METALS Şirketi, Alberta Lityum Projesinin Merkezi Temiz Su Kaynak Alanındaki (CCRA) Leduc Rezervuarından büyük miktarda lityum bakımından zengin akışkan topladığını açıkladı. 20.000 L akışkan örneği, bugüne kadar toplanan en büyük örnek olup, önümüzdeki 12 ay boyunca E3 Metal’in tescilli doğrudan lityum çıkarma (DLE) işleminin devam eden testini ve ölçeklendirmesini desteklemek için gerekli.

Akışkan toplama işlemi geçen hafta E3 Metals’in 2017’den bu yana aktif olarak işbirliği yaptığı yerel bir petrol ve doğal gaz işletmecisinin desteğiyle tamamlandı. E3 Metals CEO’su Chris Doornbos: “E3 Metals, şu ana kadarki proje geliştirmemiz sırasında petrol ve gaz endüstrisi ile birlikte çalışıyor” dedi. “Leduc Formasyon akışkanı, Alberta ve E3 Metals’deki petrol ve gaz endüstrisinin bir yan ürünüdür ve tescilli DLE işleminin ticarileştirilmesiyle bu lityum bakımından zengin akışkan büyük bir değere sahip olacaktır. Akışkan devam eden teknoloji ölçeklendirme programımızın bir parçası olarak Livent Corporation ile ortak geliştirme anlaşması kapsamında kullanılacak.”

E3 Metals, Alberta’da 6.7 milyon ton lityum karbonat eşdeğeri (LCE) çıkarımı olan bir lityum geliştirme şirketidir. E3 Metals şu anda Livent Corporation ile ortak bir Kalkınma Anlaşması çerçevesinde ortaklaşa doğrudan lityum çıkarma (DLE) işlemini geliştiriyor. Livent, dünyanın en düşük maliyetli lityum karbonat üreticilerinden biri olarak bilinen dünyanın en büyük tek alanda hizmet sunan lityum üreticisidir. Tüm dünyadaki tesisleriyle Livent, çeşitli lityum ürünlerinin çıkarılması ve üretiminde teknik uzmanlığa sahiptir. E3 Metals ayrıca Alberta Üniversitesi ve GreenCentre Canada’daki ortaklarla çalışmaya devam ediyor.

E3 Metals, DLE’nin ticarileşme sürecini başarılı bir şekilde yükselterek, yüksek saflıkta, pil kalitesinde, lityum ürünlerinin üretimine hızlı bir şekilde geçmeyi planlıyor.

E3 Metaller hakkında daha fazla bilgi için, www.e3metalscorp.com.  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy