Haberler

Kanarya Adaları’nda, yüksek entalpili jeotermal potansiyelin keşfine yönelik kapsamlı bir çalışma başladı

Teide Dağı volkanik alanlar , Kanarya Adaları (kaynak: Thinkgeoenergy haber görseli)
Cannur Bozkurt 8 Ağu 2018

İspanya'nın batı ucunda bir ada grubu olan Kanarya Adaları'na, yüksek entalpili jeotermal potansiyelin araştırılması amacıyla, uluslararası bir araştırma ekibi geldi.

İspanyolca yayın La Razon’da, Roma Tre Üniversitesi ve Ulusal Astrofizik Enstitüsünde genç bir araştırmacı olan ve Mars’taki subglacial gölü belirleyen Frederico Di Paolo ile yapılan bir röportaj yayınlandı. Özellikle, yüksek entalpili jeotermal enerjiyi araştırmak için işe alınan bilim adamlarından biri olan Di Paolo, geçen hafta Kanarya Adaları Volkanik Enstitüsü (Involcán) La Palma’ya “temiz enerji bulmak” hedefi ile geldi.

Başka bir deyişle Di Paolo, Dünya yüzeyinin altında bulunan ısı formunda depolanan enerjiyi, Kanarya Adaları topraklarında arayacak ve kaynağın, teknik ve ekonomik olarak kullanımını değerlendirecek.

Araştırma konusunda kendine güvendiğini belirten Di Paolo: “Volkanik olarak aktif adalarda keşif oranları yüksektir. Kanarya Adaları’nda jeotermal enerjinin Mars’ta su bulmaktan daha kolay olacağını düşünüyorum” dedi.

Involcán’ın bilimsel koordinatörü ve ITER Çevre Bölümü direktörü Nemesio Pérez: “Fotovoltaik ve rüzgâr gibi diğer yenilenebilir enerjilere kıyasla jeotermal enerjinin büyük gücü, yılda 24 saat ve 365 gün üretim yapabilme yetisi akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kaynakları arasında sürekli enerji üretebilen, yüksek entalpili jeotermal enerji, temel enerji talebini karşılamaya katkıda bulunan tek kaynaktır” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: THINKGEOENERGY