Haberler

Kapalı döngü pilot tesisinin başarılı iki yıllık üretimi

Eavor, şirket web sitesi
Merve Uytun 8 Ara 2021

Eavor Technologies, Kanada, Alberta'daki Eavor-Lite kapalı döngü jeotermal gösteri tesisinin ikinci yıldönümünü kutluyor.

4 Aralık 2021’de Eavor Technologies Inc., kapalı döngü jeotermal enerji için Derek Riddle Eavor-Lite Pilot Tesisinin ikinci yıldönümünü kutluyor. Eavor-Lite, kuruluşundan bu yana, bir yıl boyunca 450 Kanada evini ısıtmaya yetecek 11.250 MWh’nin üzerinde enerji üretti.

Eavor-Lite tesisi, Kanada, Alberta’daki Rocky House Dağı’nın yakınında yer almaktadır. İki çok taraflı kuyu ile yeraltı derinliği 2,4 km’de birleştirilen iki dikey kuyudan oluşan kapalı devre bir sistemdir. Yüzeyde ayrıca bir boru hattı ile bağlanırlar. Sistem, pompalamaya ihtiyaç duymadan doğal olarak dolaşan, esasen içilebilir su ile doldurulur.

Eavor-Lite’ın pilot tesisi, üç hedefini de başarıyla kanıtladı:

  • Her dikey kuyudan iki yanal kuyu ile çok taraflı bir Eavor-Loop’u delmek ve kesiştirmek ve kesişimi doğrulamak için
  • Tescilli Rock-Pipe tamamlama teknolojisini kullanarak yanal açık delik kuyularını kapatmak, ihmal edilebilir sızıntı oranıyla bir sirkülasyon hızı sağlamak ve düşük katı madde üretimini sürdürmek amaçlanıyor.

Eavor ayrıca herkesi bu bağlantı aracılığıyla Eavor-Lite tesisinde sanal gerçeklik turuna davet ediyor. Oculus Quest 2 başlığına sahip olanlar için sanal tur yapmak için bir uygulama seçeneği de var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy