Haberler

Karacasu’da jeotermal santraller konusunda tepkiler karışık

Aydın'da gün batımı (Soruce: Flickr, CC, By: piet theisohn)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

“Karacasu Sevdalıları Buluşuyor” konulu toplantıda konuşan Vakıf Başkanı Mustafa Demir, jeotermal enerji ile ilgili tartışmalarda kuru kuruya muhalefet edilmemesi, gerekli şartların oluşturularak denetimlerin sağlıklı yapılması gerektiğini söyledi.

Enerji Portalı tarafından, Karacasu Vakfı öncülüğünde düzenlenen “Karacasu Sevdalıları Buluşuyor” konulu toplantıda jeotermal enerji konusunun gündeme geldiği haberi paylaşıldı.

Jeotermal enerji ile ilgili sosyal medyada dolaşan çok miktarda kirli bilgi olduğunu dikkat çeken Vakıf Başkanı Demir, jeotermal enerjinin kullanımına körü körüne karşı çıkmamak gerektiğini belirterek “Sağlığımızdan, çevremizden, değerlerimizi yitirmeden doğru yolda yürüyelim. Parayı kazanıyoruz ama sağlığımızı kazanamıyoruz. Doğru olanı yapalım. Doğru bilgilendirilelim. Sosyal medyada o kadar kirli bilgiler var ki hangisi doğru şaşırıyoruz.” dedi.

Demir’den sonra söz alan Karacasu eski Belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı da içine sinmeyen bir konu olduğunu dile getirdiği konuşmasında, her ne kadar iyi projeler olsa da içine sinmeyen noktalar olduğunu belirterek şu açıklamalrda bulundu: “Bu kadar güzel değerler saydığımız Karacasu’da ne olur jeotermal demeyin. Jeotermalin tarım ürünlerine verdiği zararlar belli. Karacasu’nun elitliği şu yaylalarımızın güzelliği ortada. Bu kadar güzelliklerin içinde jeotermalin vereceği zararlar var. Jeotermalin ben Karacasu’ya çok büyük zarar vereceğini düşünenlerdenim.” 

Toplantıda son olarak söz alan Emekli Ziraat Mühendisi Selahattin Zümbül, jeotermale karşı olduğunu belirterek, “Tarım ürünlerine, çevreye, insan sağlığına zarar veriyor. Başta yer altına deşarj edilecek diye başlanıyor ama maalesef o deşarjlar yapılmıyor. Kanser vakaları son 10-15 senede arttı. Bitkilerde hastalıklar arttı. Olumlu olacağını düşünmüyorum.” dedi.

Bunun üzerine jeotermal ile ilgili görüş bildiren vatandaşlara tavrını koyan Kaymakam Soley, Karacasu’nun jeotermal diye bir sorunu yok.” diyerek son noktayı koydu.

Jeotermal enerji ile ilgili şu ana kadar verilmiş bir tane ruhsat dahi olmadığının altını çizen Kaymakam Soley, “Olmayan bir şey içinde ortalığı ayağa kaldırmanın anlamı yok. Jeotermale takılıp kalmayalım.” diyerek konuyu kapattı.

Kaynak: Enerji Portalı