Haberler

Karapürçek jeotermal sera inşaatı çalışmaları başladı

Karapürçek jeotermal sera çalışması (kaynak: Medyabar haber görseli)
Cannur Bozkurt 30 Oca 2020

Türkiye’de ilk olduğu belirtilen jeotermal sera kooperatifi için çalışmalar Karapürçek’in Çeşmebaşı mahallesinde başladı.

Nitelikli jeotermal seracılık üssü kurma ve % 100 doğal üretim hedefi ile yola çıkılan projede kurulacak kooperatif, çiftçiyi direkt üretici konumuna getimeyi ve planlı meyve sebze üretimi yapmayı öngörüyor.

Seracılıkte en önemli girdi olan ısıtma maliyetinin düşük tutulması için jeotermal kaynaklardan yararlanılacak. Jeotermal kaynak kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise örtü altı soğutmada kullanılarak yılın 11 ayında üretim yapılabilecek.

Proje Başkanı  Kadir Kağan Akman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada daha ucuza ısıtma sağlayacak, yerli ve çevreci kaynak olan jeotermalin kullanılmasının ürün fiyatlarına yansıyacağını söyledi. Ayrıca jeotermal akışkan ile üretilen karbondioksitin sera içerisinde yeniden değerlendirilmesi ile (sera gübrelemesi) verimin %30 – %40 arasında artacağını belirten başkan, doğal gaz ile ısıtılan seralarda yetiştirilen ürünlerin piyasa fiyatından 2 – 3 kat daha ucuza gıda yetiştirileceğini vurguladı.

Kaynak: Medyabar