Haberler

Karayipler, Grenada’da jeotermal enerji hala gündemde

Grenada - St. George's görünüm (Kaynak: Flickr, CC, Gönderen: Roger W)
Merve Uytun 13 Haz 2021

Son haberler, Karayipler'deki Grenada eyaletinde jeotermal kaynakları keşfetmeye yönelik ilgi ve çabaların devam ettiğini gösteriyor.

Karayipler bağlamında, haberler şu anda bölgedeki tek jeotermal santrale sahip olan Fransız Guadeloupe bölgesi, Dominika, Nevis adası, İngiltere’nin Montserrat bölgesi ve St. Vincent ve Grenadinler etrafında toplandı. Ancak Karayipler’de daha geniş bir ilgi olduğu açık.

Karayipler ülkesi Grenada, jeotermal potansiyelini keşfetmekle ilgilenmeye devam ediyor. Yaklaşık 53 MW’lık bir mevcut güç üretim kapasitesi dizel yakıtla sağlanmaktadır ve 32 MW tepe yük talebi bulunmaktadır.

Elektrik piyasası, tek elektrik sağlayıcısı olarak özel-kamuya ait Grenada Electricity Services Ltd’nin (GRENLEC) elindedir. Açıkça, başka yerlerde olduğu gibi Grenada da jeotermal, güneş ve rüzgarın seçenekler olarak görüldüğü yenilenebilir enerji gelişimine bakıyor.

Altyapı Geliştirme Bakanlığı’nın bir parçası olan Grenada’daki Enerji Bakanlığı, bu sabah Grenada’daki yerel haberlerde bildirildiği üzere, Grenada’da Jeotermal enerji olasılığını araştırmaya devam ediyor.

Ülke, örneğin Avrupa’daki emsalleriyle aynı büyük kaynaklara sahip olarak görülmemektedir. Guadeloupe veya Dominika, ancak St. Catherine Dağı bölgesindeki orta entalpi kaynaklarıyla, bazı potansiyeller var.

2016 yılında, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA), Grenada’daki jeotermal hakkında bir veri raporu yayınladı. Temmuz 2017’de, potansiyel jeotermal gelişimin çevresel yönleriyle ilgili ilk çalışmaları bildirdik. 2019 yılında İngiliz danışmanlık firması Mott MacDonald ile “Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi – Grenada Jeotermal Enerji Geliştirme – Keşif Testi Sondaj Aşaması” konusunda sözleşme imzalandı.

2019’da yayınlanan bir kapsam belirleme raporu, Mt.’nin eteklerinde Mt Reuil, St Patrick’te bulunan Tricolar adlı iki potansiyel geliştirme sitesini işaret etti. St Catherine ve Florida/Pleasance, St John’daki Gouyave’nin arkasında, yine Mt. Aziz Catherine.

Kapsam belirleme raporu Grenada Hükümeti tarafından görevlendirildi ve Yeni Zelanda ve Japonya Hükümetleri tarafından ödendi. Bu kapsam belirleme raporu, bir ön fizibilite değerlendirmesi, çevresel ve sosyal ön kapsam belirleme çalışması ve 2016 yılında hazırlanmış bir ön sondaj planını içeriyordu.

Henüz başka bir haber yok, ancak jeotermal kaynakları keşfetme çabalarının bir sonraki aşaması, başka bir Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi ve ulusal bir istişareyi içerecek. Arama amaçlı sondaj çalışmaları için bazı hazırlık çalışmaları yürütülüyor gibi görünüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy