Haberler

Karayipler, Martinik’te potansiyel jeotermal proje için kamuoyu görüşü alımı başlatıldı

Saint-Pierre, Martinique (kaynak: flickr/ sebavenet, creative commons)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Potansiyel gelişim hazırlıkları için Karayipler'in Fransız bölgesi olan Martinik'te başlayacak olan jeotermal projeyi görüşmek üzere bir kamuoyu toplantısı yapılması planlanıyor.

Karayipler’de bir Fransız bölgesi olan Martinik’teki Petite Anse’de bir jeotermal enerji santrali kurma konusunda halkın görüşünü almak için 11 Şubat 2020 Salı günü Anses-d’Arlet’te halka açık bir toplantı düzenlendi.

Daha önce Petite Anse aux Anses-d’Arlet’te elektrik üretimi için bir jeotermal enerji santrali kurulmasına yönelik somut bir adım atan potansiyel gelişim hakkında haber sunmuştuk.

Jeotermal enerji istikrarlı enerjidir. Tamamen dünya sıcaklığının geri kazanılmasına bağlı olduğu sürece, havaya bağlı değildir ve büyük iklim olaylarına maruz kalmaz. Jeotermal enerji üretimi de CO2 yaymaz. Bu tür teknolojilerin geliştirilmesi Martinik’in küresel ısınma üzerindeki etkisini azaltmasına olanak tanıyacaktır.

Martinik’te elektriğin % 25’i yenilenebilir enerjilerden (rüzgar, güneş, atık yakma, küspe / odun) geliyor. Çok Yıllık Enerji Programlaması, 2023 yılına kadar elektrik karışımının % 56’sının Yenilenebilir Enerjilerden gelmesi hedefini belirlemiştir. Martinik’te tespit edilen potansiyel jeotermal yatakları, enerji bağımsızlığı açısından bu hedeflere ulaşmak için önemli bir fırsat sunmaktadır.

Jeotermal, yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmak için istikrarlı ve çekici bir enerji kaynağı olarak görülmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy