Haberler

Kayıp lobiciler ve jeotermal için sosyal lisans; IGA İcra Direktörü Marit Brommer ile röportaj

Dr. Marit Brommer, IGA İcra Direktörü (kaynak: REN21 / YouTube ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 1 Haz 2020

Austin'de bulunan Texas Üniversitesi'nden GEO/Jamie Bear, IGA'dan Dr. Marit Brommer ile petrol ve gaz sektörü jeotermal kalkınmaya katılmaktan nasıl yararlanabilir, jeotermalin daha geniş lobicilik çalışmalarını nasıl kaçırdığı ve faaliyet göstermesi için sosyal lisans ihtiyacı üzerine bir röportaj yaptı.

Austin’de bulunan Texas Üniversitesi Jeotermal Girişimcilik Örgütü (GEO) Genel Müdürü Jamie Beard tarafından hazırlanan Heat Beat blogu, bir dizi harika ve bilgi dolu röportaj paylaşıyor.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA) İcra Direktörü Dr. Marit Brommer ile yapılan son röportaj, “Jeotermal için Sosyal Lisans ve Kayıp Lobiciler Örneği” hakkında ilginç bilgiler içeriyor.

Jamie tarafından vurgulandığı gibi, şu anda tartışmalarda tekrar tekrar ortaya çıkan, “rüzgar ve güneş gibi jeotermal ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki destek, sübvansiyonlar, teşvikler ve finansman seviyelerindeki (göze çarpan) tarihsel eşitsizlik” gibi bazı temalar var.

Petrol sektöründeki geçmişi ve şimdi IGA İcra Direktörü pozisyonu ile Marit’in Jamie ile röportajında ​​açıkça belirttiği önemli hususlar mevcut.

Marit, Jeotermal sektörün parçalanmış ve proje odaklı olduğunun altını çizerek, politika ve sübvansiyon görüşmesine ilişkin genel işbirliği, destek ve katılımın ortak bir öncelik olmadığını düşünüyor. Bu nedenle Marit, sektörün en küçük oyuncularının bölgesel piyasaya odaklandığını ve yönetim organlarını ve karar vericileri uluslararası düzeyde lobi yapmaya ve etkilemeye yönelmediklerini belirtiyor.

Marit, daha sonra jeotermal enerjinin dünya genelindeki yönetim organlarında nasıl daha iyi bir mevcudiyete ulaşabileceğini ve engelleri ortadan kaldıracak ve sanayiyi genel olarak etkileyebilecek unsurlar üzerinde stratejik girişimler oluşturabilecek bir “istekli koalisyonu” oluşturma ihtiyacına vurgu yapıyor.

Röportajda güçlü bir şekilde ortaya çıkan bir diğer nokta, Marit’in “gayrı resmi lisans” veya kalkınmadan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen tüm paydaşların izni olarak tanımladığı “işletmek için sosyal lisans” tanımlaması. Jeotermal enerji genel olarak çalışmak için geniş bir sosyal lisansa sahiptir, ancak değerlere güven, saygı ve güvene dayalı olarak sürdürülmesi için çalışma gerektirir.

Petrol ve gaz şirketlerinin jeotermal enerji gelişimine katılarak aynı sosyal lisanstan ne kadar faydalanabileceği, Marit’in büyük bir içgörü sağladığı bir sorudur.

Buradan Heat Beat bloguyla ilgili röportajın tamamına ulaşabilir ve Marit’in bunun jeotermal için neden “On Yıllık Süre” olduğuna inandığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy