Haberler

Kendini iyileştiren çimento, jeotermal kuyuların bakım ihtiyaçlarını azaltmaya yardımcı olabilir

Sondaj ekipmanları (kaynak: GA Sondajı)
Cannur Bozkurt 13 May 2019

Yeni geliştirilen bir polimer-çimento karışımı, jeotermal kuyuların uzun süreçte mekanik sorunlarına çözüm olabilir.

Brookhaven Ulusal Laboratuvarı’ndaki (BNL) bir kimyager ve ekibi, jeotermal kuyuların başarısızlık oranlarını büyük ölçüde azaltabilecek, kendini iyileştirme özelliklerine sahip polimer karışımlı bir çimento geliştirdi. Çimento, özellikle yüksek sıcaklıkta ve jeotermal ortam basıncında mekanik özelliklerini korumak için formüle edildi.

Araştırma, Simerjeet Gill ile işbirliği içinde Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı (PNNL) Carlos Fernandez tarafından yürütüldür ve Enerji Departmanı Jeotermal Teknolojileri Ofisi tarafından finanse edildi.

Yayınlanan araştırmalara göre, polimerin çimentoya eklenmesi esnekliğini yüzde 60 ila 70 oranında arttırıyor. Bu esneklik, çimentonun kırılmaya karşı daha dirençli olmasını ve başarısızlığa uğramadan önce daha büyük deformasyonlara dayanabilmesina imkan sağlıyor. Polimer-çimento bileşiklerinin performansı, PNNL’den Vanda Glezakou tarafından yapılan hesaplama modellemesi ile tahmin edildi.

Kendini iyileştiren çimento, yalnızca jeotermal için değil, aynı zamanda petrol ve gaz için de sorunlara ilişkin en iyi çözümü sunma potansiyeline sahip. Kuyulardaki çatlakların, kuyu akışkanlarının akiferlere ve yüzey sularına karışarak kirletmesi ile çevresel etkilerinden söz etmek yerine, polimer-çimento ile sorun çözülebilmekte.

Ekip, kendini iyileştiren çimentonun jeotermal enerji endüstrisinin büyümesine katkıda bulunabileceğini umuyor. Gelecekte, nükleer atık tesislerinde ve hidroelektrik barajlarında mekanik arızayı azaltmak için de kullanılabileceğini düşünüyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy