Haberler

KenGen, Kenya’nın jeotermal kaynaklarının geliştirilmesinde özel sektörü kilit görüyor

Kenya, Menengai'de iletim altyapısı (kaynak: Agence ecofin)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2019

Bir röportajda KenGen'den Anne Kiburi, özel yatırımcı katılımının Kenya ve Doğu Afrika'daki jeotermal gelişimin artırılmasında kilit bir unsur olduğunu belirtti.

KenGen Kıdemli Ekonomist ve PPP Sorumlusu Anne Kiburi verdiği röportajda, özel yatırımcıların katılımının Kenya ve Doğu Afrika’daki jeotermal gelişimi nasıl artırabileceğini vurguladı. Bu mesajı 17-18 Kasım tarihlerinde Nairobi, Kenya’da yapılacak olan Gelecek Enerji Doğu Afrika Konferansı sunumunda da vermeyi planlıyor.

Her ne kadar Doğu Afrika büyük jeotermal potansiyele sahip olsa da, tüketici talebindeki yavaş büyüme, kaynak için risk algısı, projeler için finansman eksikliği ve teknik kapasitenin yetersizliği gibi zorluklar gelişmesinin önünde engel teşkil ediyor. Jeotermal gelişim, özellikle ön aşamalarda sermaye yoğun ve yüksek riskli yatırımlar olarak biliniyor.

Kiburi, risk azaltma araçlarının kullanımı ve erken destek sigortası politikaları sayesinde, daha fazla özel yatırımcıyı jeotermal kalkınmaya katılmaya teşvik etmeyi umuyor. Jeotermal potansiyel varsa, Doğu Afrika bölgesi düşük maliyetli, düşük karbonlu ve güvenilir temel-yük elektriğin keyfini çıkarabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy