Haberler

Kenya, Afrika ülkeleri içinde Bloomberg Climatescope sıralamasında ilkler arasında

Ormat, Kenya Olkaria III Jeotermal Santrali (kaynak: Ormat video ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 19 Ara 2019

Bloomberg New Energy Finance’in yıllık Climatescope çalışmasında, Kenya, yenilenebilir enerji yatırımlarına dikkat çekerek bu yılın ilk beşi arasında yer aldı.

Her yıl yayınlanan Bloomberg New Energy Finance (Yeni Enerji Finansmanı) tarafından yapılan Climatescope çalışması ülke bazında benzersiz bir değerlendirmeyi, gelişmekte olan pazarlardaki temiz enerji yatırım koşullarını değerlendiren etkileşimli bir rapor ve endeks şeklinde sunmakta.

Raporun genelinde jeotermal yalnızca küçük bir bölüm teşkil etse de, bu yıl Kenya’nın Yükselen Pazarlardaki ülkeler arasında ilk beşe girdiği görülmekte.

Büyük olmayan yenilenebilir-hidro enerji kaynaklarına, ülke, güneş, rüzgar ve jeotermali de eklemekte. 2018 yılında, rapora göre, Kenya şimdiye kadarki en yüksek temiz enerji yatırımını 1,4 milyar dolar olarak kaydetti. Kenya ayrıca 2018’de Afrika’da Sahra’nın altına yapılan yabancı yatırımın üçte birinden fazlasına sahip.

Ancak, Olkaria, Kenya’da tüketilen elektriğinin yarısının jeotermal santrallerinden elde edildiği düşünülürse jeotermalin rolü hafife alınıyor denebilir.

“Ülke, yeni yapılanmayı güçlendirmek için tarife garantisinden açık arttırmaya geçiş sürecinde. Ağustos 2018’de, parlamento bu değişikliği yapmak için yasa tasarısını onayladı, ancak nihai işlem yapılması gerekiyor. En son tarife garantisinde, hükümet 4GW’dan fazla temiz enerji projesinden başvuru aldı. Bu, yerel boru hattının gücünü işaret ederken, aynı zamanda Kenya şebekesinin o zamanlar ihtiyacı olduğundan çok daha fazlaydı. ”

Buradan, Bloomberg NEF tarafından hazırlanan rapor ve değerlendirmeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy