Haberler

Kenya, Cibuti’deki jeotermal enerji gelişimine teknik destek sunuyor

Djibouti President visiting the Olkaria geothermal field, May 2018 (source: KenGen)
Eren Günüç 11 May 2018

Cibuti Cumhurbaşkanı Ismael Omar Guelleh'in yakın zamanda Kenya'ya yaptığı bir ziyarette, Kenya'nın Cibuti'nin jeotermal gelişimine teknik destek vereceğini açıkladı.

Kenya’ya ziyarette bulunan Cibuti Cumhurbaşkanı Ismael Omar Guelleh tarafından yakın zamanda yapılan bir ziyarette, özellikle jeotermal enerji olmak üzere yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesinde Kenya’nın Cibuti’ye teknik destek sağlayacağını açıkladı.

Cibuti Devlet Başkanı Ismael Omar Guelleh, Kenya’nın Enerji Bakanı Charles Keter ile üst düzey hükümet yetkilileri ve KenGen CEO’su ile Naivasha’daki Olkaria Jeotermal sahalarını gezdi.

Kenya Enerji Bakanı Charles Keter ve iki ulustan üst düzey hükümet yetkilileri, ülkenin jeotermal keşif konusunda Kenya’nın sahip olduğu muazzam bilgilerden yararlandığını söyledi.

Kengen CEO’su Rebecca Miano, yenilenebilir enerji üretiminde Kenya ve Cibuti arasındaki işbirliğini artıracağını söyleyerek kişileri selamladı.

“Kenya ve Cibuti stratejik ortaklardır ve bu ziyaret özellikle enerji sektöründeki ekonomik işbirliğimizi geliştirecektir”.

“Odağımız yenilenebilir enerji üzerindedir ve jeotermal enerjiye yaptığımız yatırım, 2014’ün sonlarında görülen en yüksek seviyelerden güç faturalarının çoktan düştüğünü gördü” dedi.

Miano, Cibuti’nin yenilenebilir enerji gündemini de takip ettiğini ve bol jeotermal, güneş ve rüzgar kaynakları ile donatıldığını söyledi ve ekledi; “Ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarından 300 MW’tan fazla elektrik enerjisi üretme potansiyeli var”.

Kaynak: The Star, ThinkGeoEnergy aracılığıyla