Haberler

Kenya, GDC’de tahıl kurutma için jeotermal kullanımı

Menengai, Kenya'da jeotermal buhar kullanan tahıl kurutucu (kaynak: GDC)
Cannur Bozkurt 11 Mar 2020

GDC, Kenya Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Afrika'da türünün ilk örneği olarak, Menengai'de buharla ısıtılan bir tahıl kurutma tesisi kurdu.

Kenya merkezli Jeotermal Kalkınma Şirketi GDC, Menengai’deki jeotermal tesislerine tahıl kurutmada kullanılak üzere ilk buharlı kurutma tesisini kurdu. Yeni tahıl kurutma tesisi, İzlanda Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından finanse edildi ve günde 20 ton tahıl kurutma kapasitesine sahip.

Menengai jeotermal projesinin son turunda İzlanda’nın Bölgesel Kalkınma İşbirliği ve Ortaklıkları direktörü Agusta Gisladottir, doğrudan kullanımın jeotermal kaynakların değerlendirilmesinde ekonominin önemli bir bileşeni olduğunu belirtti.

Gisladottir: “Afrika’da yürütülen bu projenin ilerlemesini görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu, elektrik üretiminin yanı sıra jeotermal enerjiden yararlanmada diğer alanlarına da odaklanabileceğimizi gösteriyor. ” dedi.

GDC, Menengai’deki jeotermal ısının dört prototip doğrudan uygulamasını kullanmaktadır. Bunlar arasında jeotermal buhar (Afrika’da da türünün ilk örneği) kullanan bir süt pastörizatörü, tilapia yetiştiriciliği için buharla ısıtılan bir balık havuzu ve bir sera ve bir çamaşırhane bulunmaktadır.

GDC Genel Müdürü Johnson ole Nchoes, endüstriyel süreçlerde jeotermal enerji kullanımının sadece emisyonları azaltmakla kalmayıp aynı zamanda enerji maliyetlerini de azalttığını söyledi. GDC, bu yeniliklerin Kenya’yı rekabetçi bir yatırım merkezi haline getireceği konusunda iyimser.

Nchoe konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Jeotermal herhangi bir yatırımcı için gerçek bir anlaşma fırsatı sunuyor. Yatırımcılar jeotermal olarak ısıtılan tesislere yatırım yaparken büyük miktarda enerji tasarrufu sağlayacaklar.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy